فرم ورود به پنل
ثبت نام
رمز عبور را فراموش کرده ام ؟
اطلاعات ویزا ایتالیا
امتیاز 5 از 5 از بین 207 امتیاز دهنده به اطلاعات ویزا ایتالیا

جمهوری ایتالیا در جنوب اروپا واقع شده است و همانطور که می دانید، مهد پیدایش تمدن فرهنگ غربی بوده که دارای تاریخ پر فراز و نشیبی است، که به واسطه آن شاهد آثار تاریخی بسیار فراوان و بناهای فرهنگی و هنری دیدنی در این کشور می باشید. این کشور همچنین یکی از کشورهایی است که هنرمندان زیادی را به دنیا معرفی کرده است.

ایتالیا یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن می باشد، که برای سفر به این کشور حتما باید ویزا ایتالیا را تهیه کنید. این کشور انواع ویزا ایتالیا را در اختیار مسافران واجد شرایط قرار می دهد. ویزا ایتالیا بر اساس هدف سفر شما به این کشور به انواع مختلفی تقسیم می شود.

ویزاهای کوتاه مدت ایتالیا برای اقامت های 90 روزه صادر می شود و از آن می توان در بازه زمانی 180 روزه استفاده کرد. همچنین این کشور می تواند در مرزهای خود از ورود اشخاصی که ویزا شنگن ایتالیا را دریافت نکرده اند، خودداری کنند. انواع ویزای کوتاه مدت ایتالیا عبارت است از:

• ویزای توریستی ایتالیا

• ویزای تجاری ایتالیا

• ویزای پزشکی ایتالیا

• ویزای فرهنگی-ورزشی ایتالیا

• ویزای مقام های رسمی

• ویزای تحصیلی-تحقیقاتی

• ویزای افرادی که دارای همسر شهروند ایتالیا هستند

• ویزای کودکان زیر سن قانونی

• ویزای ترانزیت فرودگاهی

 

ویزای بلند مدت که برای اقامت بیشتر از 90 روز در ایتالیا صادر می شود.

ویزای توریستی ایتالیا

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود، که قصد بازدید از جاذبه های گردشگری ایتالیا را داشته باشند. ویزای توریستی بر اساس تاریخ بلیط متقاضی می تواند از چند رو تا سه ماه باشد. این نوع ویزا قابل تمدید نمی باشد و در طول مدت اقامت در ایتالیا اجازه کار و یا تحصیل در این کشور را نخواهید داشت. پس از اتمام ویزا ایتالیا نیز باید به کشور خود بازگردید. 

ویزای تجاری ایتالیا

ویزای تجاری برای تجار و بازرگانانی مناسب است که قصد سرمایه گذاری و یا مراودات تجاری با این کشور را داشته باشند. این افراد باید تمامی مدراک مربوط به ثبت شرکت خود و یا سرمایه گذاری را به سفارت این کشور ارائه دهند. این نوع ویزا ایتالیا دارای شرایط خاصی می باشد، که به افراد این امکان را می دهد که در بازه زمانی مشخص، بتوانند چندین بار به این کشور وارد و یا از آن خارج شوند.

ویزای پزشکی ایتالیا

برخی از افراد درگیر بیماری هایی هستند، که تکنولوژی درمان آن تنها در ایتالیا وجود دارد، ویزای پزشکی برای این افراد صادر می شود تا به راحتی بتوانند مراحل درمان خود را در این کشور ادامه دهند. برای دریافت ویزای پزشکی ایتالیا افراد حتما باید پرونده پزشکی و گواهی قرار ملاقات و رزرو بیمارستان های این کشور را به سفارت خانه ایتالیا ارائه دهند.

ویزای فرهنگی-ورزشی ایتالیا

این نوع ویزا نیز برای افرادی صادر می شود که قصد شرکت در مسابقات و یا فستیوال ها و کنفرانس های علمی، فرهنگی و ورزشی را داشته باشند.

ویزای مقام های رسمی

این نوع ویزا ایتالیا نیز برای دیدارهای دیپلماتیک و رسمی بین دیپلمات ها و مقام های دولتی دو کشور صادر می شود.

ویزای تحصیلی-تحقیقاتی 

افرادی که قصد تحصیل در این کشور را داشته باشند ابتدا باید، پذیرش تحصیلی یکی از دانشگاه های ایتالیا را دریافت کرده و پس از آن برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنند. این نوع ویزا ایتالیا برای افرادی که دارای پروژه های تحقیقاتی می باشند و باید برای ثبت بخشی از پروژه خود در این کشور حضور داشته باشند، نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ویزای ترانزیت فرودگاهی

این نوع ویزا نیز برای افرادی صادر می شود، که به ایتالیا به قصد سفر به مقصد دوم خود، سفر می کنند. این افراد می توانند از فرودگاه های ایتالیا برای عبور و پرواز به کشوری دیگر استفاده کنند. حتما باید بلیط پرواز دوم خود را نیز به سفارت این کشور تحویل دهید.

 

مراحل دریافت ویزا ایتالیا

برای دریافت ویزا ایتالیا ابتدا باید هدف سفر خود به این کشور را تعیین کنید و سپس فرم درخواست ویزا را به صورت آنلاین و از سایت سفارت این کشور دریافت کنید. سفارت خانه ایتالیا در تهران واقع شده است و متقاضیان باید برای انجام امور ویزای خود به آن مراجعه کنند.

پس از آن باید برای تعیین وقت ملاقات حضوری در سفارت این کشور اقدام کنید. وقت ملاقات سفارت ایتالیا را می توانید به دو صورت آنلاین انجام می گیرد. یکی از طریق وب سایت کارگزار سفارت ایتالیا به آدرس https://www.ckgsir.com/how-to-apply که در صورت استفاده از این سیستم برگه تایید ملاقات و فهرست مدارک از طریق ایمیل ارسال می شود. متقاضی باید در هنگام مراجعه تاییدیه، رسید پرداخت و مدارک مورد نیاز ویزا ایتالیا را به همراه فرم تقاضا ارائه دهد. روش دیگر نیز از طریق سیستم نوبت دهی سفارت به آدرس  https://prenotaonline.esteri.it/Login.aspx?ReturnUrl=%2fdefault.aspx&cidsede=100073 می باشد که از طریق این کانال برای دریافت نوبت استفاده می کنند. برای تحویل مدارک نیز باید به دفتر کنسولی سفارت ایتالیا که در تهران واقع شده است، مراجعه کنید.

تا زمانی که وقت ملاقات برسد، متقاضی فرصت دارد تا مدارک ویزا ایتالیا را بدون هیچ نقصی آماده کند. توجه داشته باشید که تمامی مدارک باید توسط مترجمان رسمی به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی ترجمه شده و به تایید و مهر وزرات امور خارجه و دادگستری برسد.

یکی از نکات قابل توجه در ارائه مدارک این است که همه آن ها را باید به صورت کاغذی ارائه دهید، بنابراین از ارسال مدارک به صورت ضمیمه و به همراه ایمیلی درخواست تعیین وقت که تاثیری نداشته و به آن ترتیب اثر نخواهند داد، خودداری کنید.

هزینه ویزا ایتالیا برای افراد بزرگسال حدود 60 یورو، برای افراد 6 تا 12 سال حدود 35 یورو و برای کودکان زیر 6 سال نیز رایگان می باشد. همچنین همسر، فرزندان و والدین شهروند اتحادیه اروپا نیازی به پرداخت این هزینه ها نخواهند داشت. این مبالغ به صورت تقریبی می باشد و توصیه می کنیم قبل از مراجعه حتما از قبل تماس گرفته و مبلغ دقیق آن را جویا شوید.

بررسی و اعلام تایید و یا عدم تایید ویزا ایتالیا از زمانی که مدارک را به سفارت تحویل می دهید، سه هفته طول می کشد، که نتیجه نهایی نیز بین یک تا دو ماه بعد صادر می شود.

دعوتنامه ایتالیا از جمله مدارکی است که دریافت ویزا ایتالیا را سریعتر پیش می برد. توجه داشته باشید که دعوتنامه را باید به همراه سایر مدارک به سفارت این کشور تحویل دهید و ارائه آن را به روزهای پس از مصاحبه نیندازید، ممکن است یکی از دلایل رجکت ویزا ایتالیا شود.

همانطور که گفتیم برای هر نوع از ویزاهای ایتالیا باید مدراک مربوط به آن را آماده کنید. در ادامه مطلب به مدارک کلی آن اشاره خواهیم کرد.

مدارک مورد نیاز ویزا ایتالیا عبارت است از:

• فرم درخواست ویزای مورد نظر

• دو قطعه عکس 4*6 رنگی و زمینه سفید

• گذرنامه متقاضی که حداقل شش ماه اعتبار و دو صفحه خالی داشته باشد

دعوتنامه ایتالیا که باید از طرف شخص دعوت کننده پر و کامل شده و خطاب به سفارت ایران نوشته شده باشد

• اصل و کپی از شناسنامه به همراه ترجمه آن به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی

• اصل و کپی از مدارک شغلی متقاضی به همراه ترجمه آن به زبان ایتالیایی و یا انگلیسی

مدارک شغلی برای افردی که مدیر و یا از اعضای هیات مدیره می باشند شامل، آخرین روزنامه رسمی که دارای اطلاعات تاسیس و ثبت شرکت مربوطه و نام متقاضی باشد. 

در مشاغل آزاد باید پروانه کسب معتبر صادره از اداره مربوطه در شهر محل اقامت یا کارت بازرگانی معتبر را تحویل دهید.

افراد شاغل در مراکز دولتی و کارمندان دولت باید لیست پرداختی شش ماه آخر بیمه شغلی یا کارت پرسنلی صادره توسط سازمان دولتی یا نیمه دولتی مربوطه، یا معرفی نامه از سوی شرکت مربوطه که در آن رابطه کاری متقاضی با آن شرکت تایید شده باشد و سمت شغلی نیز بیان شده باشد را ارائه دهند.

• اصل و کپی مدارک مالی که نشان دهنده، امکانات لازم جهت تامین مالی فرد به همراه ترجمه آن به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی که نیازی به تایید وزارت دادگستری ندارد.

• پرینت گردش سه ماه آخر حساب بانکی جاری به همراه مهر تایید و امضا بانک

• ضمانت نامه بانکی که شخص دعوت کننده نزد یکی از بانک ها یا شرکت های بیمه ای ایتالیایی تهیه می کند. مبلغ این ضمانتنامه نباید کمتر از مبالغی باشد که در جدول واقع در سفارت مشخص شده است.

• سند ملکی به نام متقاضی (در صورت وجود)

• بیمه مسافرتی با پوششی به مبلغ 30 هزار یورو که باید برای هر فرد به صورت مجزا دریافت شود و در حوزه شنگن تحت پوشش باشد

• رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما به یکی از فرودگاه های ایتالیا

• اصل و  کپی مدارک رزرو یکی از هتل های ایتالیا در طول اقامت خود در این کشور

• ویزاهای قبلی که توسط متقاضی دریافت شده است

 

درج نظر