فرم ورود به پنل
ثبت نام
رمز عبور را فراموش کرده ام ؟
اطلاعات کشور هند
امتیاز 5 از 5 از بین 401 امتیاز دهنده به اطلاعات کشور هند تاریخ ارسال : 16 بهمن 1397

کشور هند در جنوب غربی آسیا واقع شده است، که از شمال غربی با پاکستان، از شمال با چین، بوتان، نپال، و تبت، از شمال شرقی با برمه و بنگلادش همسایه می باشد. در جنوب این کشور نیز اقیانوس آرام واقع شده است.

مهم ترین اطلاعات کشور هند مربوط به جمعیت (1.2 میلیارد جمعیت) و مساحت این کشور (3.402.873 کیلومتر مربع) می شود که می توان گفت هفتمین کشور پهناور در دنیا و همچنین دو برابر ایران می باشد.

جغرافیای هند به سه بخش قابل تقسیم می باشد، که شامل فلات بلند هیمالیا، جلگه گنگ و شبه جزیره جنوب هند که مناطق مختلف کوهستانی، دره رودخانه ‌ای، کویر، دشت و جنگل را در بر می‌گیرد. در نهایت پایین ترین سطح هند در اقیانوس هند با ارتفاع صفر و بلندترین نقطه این کشور قله کانچنجونگا با ارتفاع 8568 متر در هیمالیا قرار دارد که سومین قله مرتفع جهان است. 

واحد پول هند روپیه می باشد که اجزای آن پیسه (یک صدم روپیه) می باشد. تعداد گویش ها و زبان هایی که در این کشور وجود دارد بسیار بالا می باشد. اما در قوانین و مقررات هند زبان هندی (از شاخه زبان‌های هند و ایرانی یا هندو اروپایی) زبان رسمی سراسر کشور اعلام شده است. جالب است بدانید که زبان فارسی پیش از آنکه هند مستعمره انگلستان شود، دومین زبان رسمی این کشور و زبان علمی و فرهنگی این کشور به شمار می رفت. زبان فارسی هند شاعران بزرگی همچون بیدل دهلوی، و امیر خسرو دهلوی و دستگاه شعری سبک هندی را در خود پروراند.

همانند زبان در اطلاعات کشور هند، مجموعه ای از ادیان و فرقه های مختلف وجود دارد، که اغلب آن ها از هندوگرایی، اسلام و بودا گرایی نشات گرفته است. زرتشتیان، از مهم ترین اقلیت‌ های دینی هند هستند، که به پارسی معروفند و طی بیش از پنج سده اولیه حمله اعراب به ایران، از ایران به هند مهاجرت کرده‌اند و بیشتر در مناطق مختلف گجرات و مهاراشترا به مرکزیت بمبئی اقامت دارند.

از دیگر اطلاعات کشور هند، شهرت این کشور در بزرگترین دموکراسی در کل دنیا می باشد. استقلال هند (که در آن هنگام پاکستان، بنگلادش و نپال را هم دربر می‌گرفت) در 15 اوت 1947 برابر با 23 مرداد ماه 1326 اعلام شد و جواهر لعل نهرو یکی از بزرگترین رهبران جنبش استقلال هند، از کنگره ملی هند بود، که به عنوان اولین نخست وزیر این کشور انتخاب شد.

در حال حاضر شرایط اقتصادی هند رو به رشد و پیشرفت می باشد. خصوصا در دهه های اخیر که اقتصاد هند، چهارمین اقتصاد دنیا معرفی شده است. این کشور با وجود رکود اقتصادی جهانی با رشد اقتصادی متوسط 8 درصدی طی چند سال گذشته به یک قدرت اقتصادی تبدیل شده است. مهم ترین تهدید علیه اقتصاد هند در حال حاضر گرانی قیمت نفت با توجه به ذخایر اندک نفتی و نیاز روز افزون کشور در حال توسعه هند به‌ انرژی می باشد. کشور هند در صنعت کشاورزی هند پس از چین دومین کشور دنیا از نظر ارزش تولیدات کشاورزی است. ارزش محصولات کشور هندوستان در سال 2005 بیش از 150 میلیارد دلار برآورد شده است. هند با تولید 979 هزار تن چای دومین تولید کننده چای دنیا و چهارمین صادر کننده این محصول پس از کنیا، سریلانکا و چین می باشد.

در سایر اطلاعات کشور هند به آب و هوا این کشور می پردازیم. آب و هوا هند به دلیل پهناور بودن این سرزمین دارای تنوع بالایی می باشد. از کوهستان های همیشه پوشیده از برف در هیمالیا تا منطقه حاره و گرمسیری میانه و جنوب و کویر خشک غرب در این کشور وجود دارد. رشته ‌کوه هیمالیا که در شمال کشور قرار دارد، باعث شده ‌است که رطوبت و ابرهای باران‌ زا به شمال آسیا نفوذ نکند، و در نتیجه هند کشوری پرباران و مرطوب و دارای خاک بسیار حاصلخیز می باشد.

ذائقه و رژیم غذایی هند در دنیا منحصر به فرد بوده و دارای ادویه های بسیار خاص و تندی می باشد که شاید تحمل طعم آن ها برای هر کسی راحت نباشد. با این حال جالب است بدانید، که مناطق شمالی هند غذای پنجابی و مغولی که عموما با گوشت و ادویه که متاثر از فرهنگ پخت آسیای میانه بوده و به دلیل کشت گندم در این منطقه نان تنوری و روتی و سایر مشتقات آرد استفاده می شود. ولی در جنوب این کشور پایه غذاها برنج می باشد. همچنین در شرق این کشور خوراک بنگالی متشکل از برنج و ماهی بیشتر رایج است. 

نظر خودرا از طریق فرم زیر ارسال کنید