فرم ورود به پنل
ثبت نام
رمز عبور را فراموش کرده ام ؟
ویزا ارمنستان
امتیاز 5 از 5 از بین 104 امتیاز دهنده به ویزا ارمنستان
ویزا ارمنستان

ایران و ارمنستان دو کشور همسایه هستند که دارای یک مرز مشترک می باشند. ارمنستان به دلیل پیشینه تاریخی که دارای قدمتی بالا است، گردشگران زیادی را برای بازدید از جاذبه های گردشگری به سمت خود جذب می کند. 

طبق قرارداد و توافقی که در سال 1395 بین ایران و ارمنستان بسته شد، شهروندان هر کدام از این کشورها برای ورود به کشور همسایه نیاز به تهیه ویزا نخواهند داشت. طبق این توافق نامه شهروندان می توانند به مدت 90 روز در کشور دیگری اقامت داشته باشند. این توافق به صنعت گردشگری دو کشور کمک فراوانی کرده است و همه ساله ایرانیان زیادی برای بازدید از جاذبه های گردشگری ارمنستان وارد این کشور می شوند.

توجه داشته باشید که این موضوع تنها برای سفر توریستی به این کشور صدق می کند و برای کار، تجارت، تحصیل و سایر امور در این کشور باید نسبت به دریافت ویزا ارمنستان اقدام کنید.

انواع ویزا ارمنستان عبارت است از:

ویزای دولتی ارمنستان

ویزای دیپلماتیک ارمنستان

ویزای ترانزیت ارمنستان

ویزای توریستی ارمنستان

ویزای تحصیلی ارمنستان


ویزای دولتی ارمنستان

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که دارای گذرنامه دولتی می باشند و برای قرارهای دیپلماتیک به این کشور سفر می کنند.

ویزای دیپلماتیک ارمنستان

این نوع ویزا برای افرادی که دارای موقعیت و گذرنامه دیپلماتیک می باشند صادر می شود.

ویزای ترانزیت ارمنستان

این نوع ویزا به صورت یک و چند بار ورود یک ساله صادر می شود، که سه روزه می باشد و می توان آن را حداقل به مدت 4 روز تمدید کرد. این نوع ویزا برای افرادی است که از طریق خطوط هوایی و یا زمینی قصد عبور از این کشور را داشته و می خواهند به مقصد دوم خود سفر کنند.

ویزای تحصیلی ارمنستان

این نوع ویزا پس از دریافت پذیرش تحصیلی ارمنستان در یکی از دانشگاه ها و یا موسسات آموزشی این کشور صادر می شود. برای دریافت آن باید مدارک تحصیلی خود از جمله ترجمه انگلیسی دیپلم و ریز نمرات را به سفارت این کشور ارائه دهید.

ویزای توریستی ارمنستان

این نوع ویزا می تواند با اهدافی از جمله، دیدار با آشنایان، الحاق به اعضای خانواده، گردشگری، درمان و معالجات پزشکی، تحصیل در آموزشگاه ها و دانشگاه های ارمنستان، شرکت در برنامه ها و همایش های فرهنگی و ورزشی و علمی، اجرای برنامه های انسان دوستانه و خیریه کوتاه مدت، شرکت در مذاکرات کارآفرینی، ایجاد شغل، انجام فعالیت های اقتصادی مانند ایجاد بنگاه تجاری، تاسیس و ثبت شعبه و یا نمایندگی شرکت های تجاری خارجی در ارمنستان، سرمایه گذاری، صادرات و واردات کالا و خدمات باشد. همچنین ویزا ارمنستان برای کارکنان شرکت های هواپیمایی با اعتباری به مدت یک سال و چند بار ورود صادر می شود. 

جالب است درباره ارمنستان بدانید که تا پیش از سال 1395 ایرانیان می توانستند ویزای ارمنستان را ظرف 24 ساعت دریافت کنند. در سفرهای هوایی نیز می توانستند در فرودگاه های ارمنستان خصوصا فرودگاه بین المللی زوارتنوتس اقدام به دریافت آن کنند. در سفرهای زمینی نیز می توانستند ویزای خود را از پایانه مرزی نوردوز دریافت کنند و علاوه بر هزینه ویزا باید هزینه بیمه مسافرتی (حدود 3000 درام که کمتر از 10 دلار می باشد) و عوارض ورود به خاک این کشور را پرداخت می کردند. اما امروزه تنها با داشتن پاسپورت معتبر می توانید به راحتی برای سفرهای توریستی به این کشور وارد شوید.

همانطور که گفته شد در حال حاضر برای سفر به این کشور تنها به گذرنامه نیاز خواهید داشت و حتما از اعتبار گذرنامه خود در مدت زمان اقامت در ارمنستان مطمئن شوید. 

توجه داشته باشید برای دریافت ویزا ارمنستان به صورت بلند مدت، به استثنای ویزای توریستی این کشور، باید تمامی مدارک مرتبط و مورد نیاز آن را در اختیار سفارت خانه ارمنستان در تهران قرار دهید و همچنین برای مصاحبه حضوری به آن مراجعه کنید. روزهای کاری سفارت ارمنستان در ایران یک شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 صبح تا 12 ظهر می باشد.

ویزای دیداری ارمنستان

رایج ترین نوع آن ویزای 21 روزه می باشد که توسط آن اجازه یک بار ورود به این کشور را خواهید داشت و قیمت آن 21 درام (واحد پول ارمنستان) می باشد. این ویزا بسیار راحت صادر می شود و توجه داشته باشید که اگر از بخش کنسولی سفارت برای درخواست آن اقدام کنید، باید حدود 6 یورو (حتما به واحد پول یورو) پرداخت کنید.

در ویزای دیداری ارمنستان ویزای چهار ماهه یکبار ورود و چندبار ورود و همچنین دو ماهه چند بار ورود نیز صادر می شود. دریافت این ویزا تا حدودی سخت تر می باشد، خصوصا برای افرادی که برای چندمین بار است که آن را دریافت می کنند.

ویزای الکترونیک ارمنستان

ویزای الکترونیک یا evisa ارمنستان را می توانید به صورت آنلاین درخواست دهید. توجه داشته باشید که هزینه های این نوع ویزا را تنها می توانید با کارت های اعتباری مانند ویزا کارت و یا مستر کارت پرداخت کنید، در صورتی که فاقد این نوع کارت ها باشید، نمی توانید از این طریق اقدام کنید. این نوع ویزا برای 120 روز اقامت در این کشور صادر می شود و یکبار ورود می باشد.

برای دریافت ویزای الکترونیک باید از طریق سایت ویزای الکترونیک وزارت امور خارجه ارمنستان مراجعه نمایید. 

ویزای ترانزیت ارمنستان

بیشتر مسافرانی که به گرجستان سفر می کنند، ترجیح می دهند که از طریق ارمنستان عبور کنند. همچنین فرودگاه های این کشور برخی از پروازهایی را که ممکن است ایران به آن مسیرها پرواز نداشته باشد، مانند سوچی، سن پترزبورگ، خارکف، اودسا و... را تحت پوشش قرار می دهد. ویزای ترانزیت ارمنستان سه روزه می باشد و حداکثر تا 4 روز می توان آن را تمدید کرد و قیمت آن نیز 10 هزار درام (25 دلار) می باشد. این نوع ویزا بیشتر برای افراد خاصی که به طور مداوم نیاز به عبور ترانزیتی دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

مراحل دریافت ویزا ارمنستان

در صورتی که تمایل داشته باشید ویزای ارمنستان را قبل از ورود به این کشور دریافت کنید و برای دریافت آن در فرودگاه و یا لب مرز زمینی انتظار نکشید، می توانید به کنسولگری آن در تهران مراجعه کنید و با پرداخت مبلغ ویزا به یورو و ارائه عکس پرسنلی آن را دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز ویزا ارمنستان عبارت است از:

اصل گذرنامه به همراه یک نسخه کپی از آن

یک قطعه عکس 4*3 رنگی و زمینه سفید

فرم درخواست ویزای مورد نظر ارمنستان که توسط سفارت در اختیار مسافران قرار می گیرد

متقاضیان محترم توجه داشته باشید که ویزا ارمنستان پس از سه روز کاری صادر می شود.


هزینه زندگی ارمنستان

در صورتی که زندگی و مهاجرت کردن به ارمنستان را انتخاب کرده اید، باید اطلاعاتی در مورد کیفیت، آموزش، سیاست، اقتصاد، مشاغل و هزینه زندگی در ارمنستان داشته باشید، تا بتوانید تصمیم مناسبی در این رابطه بگیرید. در بین مواردی که گفته شد، هزینه زندگی در ارمنستان بزرگترین دغدغه افرادی است که قرار است باقی زندگی خود را در این کشور زندگی کنند. شاید مطالعه این مقاله بتواند اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهد!

برای درآمد زایی و زندگی در این کشور ابتدا باید از کار و شغل خود در زمینه ای مشخص مطمئن شوید. متاسفانه باید بگوییم که ارمنستان به دلیل کوچک بودن، با مشکل کار مواجه است و گاهی پیدا کردن کار بسیار دشوار می شود و این روند با داشتن حتی تخصص و رزومه نیز در این کشور سخت است. در عین حال این کشور برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف بسیار مناسب می باشد. ایرانیان حتی با سرمایه ای کوچک نیز می توانند در ارمنستان برای خود کار کوچکی دست و پا کنند تا بتوانند از پس هزینه های زندگی در ارمنستان بر بیایند.

هزینه های زندگی در ارمنستان بستگی بسیار زیادی به شیوه زندگی افراد در این کشور دارد، میزان تفریحات، سفارش غذا از رستوران، دانشگاه، مسکن و...

هزینه زندگی در ارمنستان برای یک دانشجو معمولی حدودا 100 تا 150 دلار در ماه هزینه دارد. هزینه خوابگاه نیز بستگی به نوع اتاق و شرایط آن دارد، که هزینه یک خوابگاه دو تخته حدودا 150 دلار و در صورتی که می خواهید آپارتمان مستقل برای خود اجاره کنید، باید ماهانه بین 300 تا 400 دلار بپردازید. بسیاری از دانشجویان این کار را به صورت شریکی انجام می دهند و هزینه آن را تقسیم می کنند. برای یک خانواده سه نفره نیز می توان گفت که هزینه مسکن بین 350 تا 600 دلار می باشد.

مورد دیگر هزینه خورد و خوراک در این کشور می باشد، که حدودا یک وعده غذایی کامل در رستوران 6 دلار و تهیه آن در خانه حدود 3 دلار می شود. هزینه خورد و خوراک نیز برای یک خانواده 3 نفره بین 100 تا 200 دلار خواهد بود.

هزینه آب و برق و گاز نیز در این کشور بستگی به مصرف شما دارد، اما می تواند هزینه ای برابر با 70 تا 120 دلار در ماه داشته باشد.

هزینه دیگری که در این کشور می تواند حائز اهمیت باشد، حمل و نقل است، که می توانید به راحتی از این وسایل استفاده کنید و قیمت های بسیار مناسبی نیز دارد. در نهایت هزینه کلی برای یک فرد معمولی در این کشور بین 450 تا 550 دلار داشته می باشد. پس اگر قصد اقامت در ارمنستان را دارید، حتی برای گردشگری و دیدار از جاذبه های گردشگری ارمنستان به مواردی که گفته شد، توجه داشته باشید.

اطلاعات کشور ارمنستان

ارمنستان در قفقاز جنوبی و در نزدیکی گرجستان واقع شده است. پایتخت این کشور ایروان می باشد و جمعیت آن حدودا به 3.2 میلیون نفر می رسد. این کشور از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم مرز می باشد. اطلاعات کشور ارمنستان در بخش جغرافیا، این کشور را کوهستانی که اکنون تنها شامل بخش شمالی فلات بزرگ ارمنستان است، معرفی می کند. می توان گفت که 90 درصد ارمنستان در ارتفاعاتی بیش از هزار متر قرار گرفته است. از جمله شهرهای مهم ارمنستان می توان به ایروان، گیومری و وانادزور اشاره کرد.

آب و هوا ارمنستان در تابستان ها با توجه به توده هوای گرمی که از مناطق جنوبی (فلات ایران) و مناطق گرمسیری وزیدن می گیرد هوا را گرم می کند. در اطلاعات کشور ارمنستان می توان گفت که آب و هوا در زمستان ها به شدت سرد می شود و فشار هوا نیز افزایش می یابد. همچنین دمای هوا در ارمنستان به شدت تابع فصول سال می باشد. دریاچه سوان یکی از بزرگترین دریاچه های ارمنستان می باشد که می توان گفت از جاذبه های گردشگری ارمنستان محسوب می شود.

در اطلاعات کشور ارمنستان جاذبه های گردشگری فراوانی در این کشور وجود دارد که آن را را تبدیل به موزه طبیعی روباز کرده است. با توجه به بی نیازی تهیه ویزا ارمنستان برای ایرانیان گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. گردشگری تاثیر زیادی بر شرایط اقتصادی ارمنستان داشته است. در سال های اخیر ورود گردشگران بین المللی به این کشور افزایش پیدا کرده است. می توان گفت که بیشتر این گردشگران از کشورهای اطراف می باشند. با توجه به جشن های سنتی که همه ساله در این کشور برگزار می شود همواره گردشگران در طول سال به این کشور سفر می کنند. از جمله جاذبه های گردشگری ارمنستان می توان به کاسکاد یا بنای هزار پله، صومعه تاتو، کلیسای گغارت، ساختمان اپرا ایروان و سایر بناها اشاره کرد، که بازدید از آن ها برای گردشگران بسیار جذاب می باشد.


نظر خودرا از طریق فرم زیر ارسال کنید

بخش نظر ها

  • علیرضا باستانی

    ویزا ارمنستان

نظر خودرا از طریق فرم زیر ارسال کنید