فرم ورود به پنل
ثبت نام
رمز عبور را فراموش کرده ام ؟

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

26 فروردین 1398

توضیحات بیشتر

شهروندان ایرانی برای ورود به 12 کشور نیازی به دریافت ویزا نخواهند داشت و می توانند به 30 کشور با دریافت ویزا در بدو ورود (ویزای فرودگاهی) و به 9 کشور با دریافت ویزای الکترونیک سفر کنند. این مسئله جایگاه ایران را در بین کشورها، در رده 85 در رتبه بندی از جانب موسسه هنلی پاسپورت ایندکس (The Henley Passport Index) که در ژانویه سال 2019 به روز رسانی شده، اعلام کرده است. مهم ترین شاخصی که برای تعیین رتبه کشورها، از نظر اعتبار ویزا در نظر گرفته می شود، تعداد کشورهایی است که می توان بدون ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به آن ها سفر کرد.

آیا از کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان، اطلاع دقیق دارید؟!

سفر به کشورهای خارجی، مستلزم رعایت قوانین و مقررات کشور مورد نظر می باشد، تا اجازه ورود صادر شود. ویزا نوعی اجازه ورود است که کشورها با یکدیگر قرارداد می کنند. در واقع ویزا به سندی گفته می شود که توسط نمایندگان قانونی دولت هر کشور، برای شهروندان سایر کشورها صادر می شود. مسئولیت تایید و یا عدم تایید ویزا برای شهروندان کشورهایی که قصد سفر به کشور مورد نظر را دارند، بر عهده سفارت خانه و کنسولگری می باشد. برای رسیدگی به امور، افسرانی در نظر گرفته می شود تا تمامی جوانب و مدارک متقاضی را بررسی کرده، در صورت نیاز درخواست به ارائه مدارک بیشتر بدهد و پس از بررسی های نهایی آن را تایید و یا رد کند.

در برخی موارد نیز کشورها با توافق یکدیگر این قوانین را از میان برداشته و الزام دریافت ویزا را از بین می برند. این قوانین در طول سالیان بین کشورها تغییر می کند. مانند قرارداد بین ایران و عراق که از تاریخ 20 فروردین ماه 1398، شهروندان ایرانی برای ورود به این کشور نیازی به پرداخت هزینه ویزا عراق را نخواهند داشت و حتی مذاکراتی پیش رو است که حذف صدور ویزا، در آینده ای نزدیک پیش بینی خواهد شد.

در یک طبقه بندی کلی، ویزا به سه شکل برای ایرانیان متقاضی سفر به کشورهای مختلف صادر می شود:

ویزای آنلاین که متقاضیان می توانند برای اخذ ویزای الکترونیک کشورها قبل از ورود به کشور مورد نظر، از طریق وبسایت سفارت کشور مورد نظر و به صورت غیر حضوری دریافت کنند.

ویزای فرودگاهی که مسافر در بدو ورود به فرودگاه، قادر به اخذ ویزای فرودگاهی کشورها می باشد و نیازی به حضور در سفارت خانه کشور مورد نظر نخواهد داشت.

در نوع دیگر آن نیز متقاضی باید از مدتی قبل از سفر به کشور مورد نظر در سفارت خانه حضور پیدا کرده و با ارائه مدارک ویزا، اطلاعات شخصی از جمله آدرس دقیق، انگشت نگاری و انجام مصاحبه با افسر پرونده، نسبت به دریافت ویزا اقدام کند.


برخی کشورهای دیگر نیز قوانینی، مانند ویزای شنگن اروپا را به تصویب رسانده اند، که به صورت معاهده ای بین چندین کشور امضا شده تا کشورهای عضو، بتوانند به راحتی به یکدیگر رفت و آمد و تبادلات تجاری داشته باشند. این قانون واحد پول را نیز در این کشورها به صورت واحد اعلام می کند، تا تجارت به صورت آزادانه بین آن ها اتفاق بیافتد. تعداد این کشورها 26 مورد است، که برای ورود به آن ها حتما باید ویزای شنگن اروپا تهیه شود. لازم به ذکر است که تعدادی از کشورهای اروپایی مانند انگلستان و ایرلند در این پیمان عضویت ندارند و تعدادی از کشورهای عضو مانند ایسلند، نروژ، سوئیس و لیختن اشتاین با اینکه در این پیمان عضو هستند، اما عضو اتحادیه اروپا نمی باشند. تعدادی دیگر نیز از جمله رومانی، بلغارستان، کرواسی و قبرس در صدد پیوستن به اتحادیه شنگن می باشند.

جالب است بدانید که قوی ترین پاسپورت متعلق به امارات متحده عربی، با امکان سفر بدون نیاز به ویزا به 115 کشور و 54 کشور با دریافت ویزا در بدو ورود می باشد. جایگاه ضعیف ترین ویزا، با امکان سفر بدون نیاز به ویزا به پنج کشور و با ویزای فرودگاهی به 25 کشور متعلق به کشور افغانستان می باشد. همچنین بهترین پاسپورت در ابتدای سال 2019 نیز به ژاپن تعلق گرفته است.

در ادامه همراه ما باشید تا با لیستی که ایرانیان عزیز برای سفر توریستی و گردشگری به آن ها، نیازی به دریافت ویزا ندارند، آشنا شوید.

1. ترکیه در همسایگی ایران که به مدت 90 روز اقامت در این کشور امکانپذیر است.

2. ارمنستان از کشورهای همسایه ایران به مدت 90 روز اقامت

3. گرجستان با اقامت 45 روزه

4. جزایر دومینیکا در دریای کارائیب که با ارائه پاسپورت به مدت 21 روز اقامت ارائه می دهد

5. اکوادور در شمال غربی آمریکای جنوبی به مدت 90 روز اقامت 

6. مالزی در جنوب شرقی آسیا با 14 روز اقامت

7. هائیتی در دریای کارائیب و مدت زمان اقامت 90 روزه

8. ایالات فدرال میکرونزی در غرب اقیانوس آرام و وابسته به ایالات متحده آمریکا مدت 30 روز اقامت

9. نیکاراگوئه در آمریکای مرکزی، با 90 روز اقامت

10. کشور زیمباوه در جنوب آفریقا با اقامت به مدت 90 روز

11. ونزوئلا واقع در آمریکای جنوبی که به مدت 15 روز می توان در این کشور اقامت داشت.

12. سریلانکا در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند که به مدت 30 روز اقامت صادر می کند.


مقاله مرتبط: لیست کشورهای بدون ویزا


بخش نظرها

  • زیبا کریمی

    چه جالب بود، من اصلا اطلاعات نداشتم

نظر خودرا از طریق فرم زیر ارسال کنید