فرم ورود به پنل
ثبت نام
رمز عبور را فراموش کرده ام ؟
ویزا عراق
امتیاز 5 از 5 از بین 100 امتیاز دهنده به ویزا عراق
ویزا عراق

عراق یکی از کشورهای همسایه ایران است، که شرقی ترین کشور جهان عرب به حساب می آید. همه ما این کشور را با حرم امامان مطهر به خاطر می آوریم و بیشتر سفرها برای زیارت در عراق می باشد. اما به تازگی و با مراودات تجاری که بین ایران و عراق به وجود آمده، سفر با این هدف به عراق نیز بسیار افزایش پیدا کرده است. فارغ از این مقاصد این کشور دارای طبیعت و بناهای تاریخی بسیار زیبایی می باشد، که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

برای ورود به این کشور نیاز به تهیه ویزا عراق خواهید داشت. بنابراین، این کشور انواع ویزا عراق را برای تمام متقاضیان واجد شرایط صادر خواهد کرد. ویزای عراق براساس هدف از سفر به این کشور به انواع مختلفی تقسیم می شود.

انواع ویزا عراق عبارت است از:

ویزای توریستی عراق

ویزای انفرادی عراق

ویزای گروهی عراق

ویزای عادی عراق

ویزای فوری عراق

ویزای تحصیلی عراق

ویزای تجاری عراق

ویزای کاری عراق

ویزای ترانزیت عراق


ویزای توریستی عراق

این نوع ویزا برای بازدید از جاذبه های گردشگری عراق صادر می شود. این نوع ویزا عراق دارای سه ماه اعتبار می باشد که متقاضیان تنها در این مدت اجازه سفر به این کشور را داشته و می توانند در این بازه زمانی به مدت 30 روز در این کشور اقامت داشته باشند. پس از اتمام مدت زمان اعتبار ویزای توریستی، نمی توان آن را تمدید کرد. توجه داشته باشید که شما تنها یک بار اجازه ورود به این کشور را خواهید داشت و اگر زودتر از تاریخ اتمام ویزای خود از این کشور خارج شوید، دیگر اجازه ورود به آن را نخواهید داشت. این نوع ویزا عراق در مدت زمان یک هفته صادر خواهد شد.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی عراق:

اصل فرم درخواست ویزای توریستی عراق

گذرنامه معتبر متقاضی که دارای شش ماه اعتبار باشد

دو قطعه عکس 4*3 رنگی و زمینه سفید

اصل و کپی از شناسنامه و کارت ملی

ارائه رزرواسیون یکی از هتل های عراق

ارائه بلیط رفت و برگشت به عراق

ارائه گواهی تمکن مالی به میزان اعلامی سفارت این کشور با مهر و  امضای تایید بانک

ویزای تحصیلی عراق

این نوع ویزا عراق برای افرادی صادر می شود که قصد تحصیل در این کشور را داشته باشند. برای دریافت پذیرش این کشور ابتدا باید مدارک خود را به یکی از موسسات آموزشی و یا دانشگاه های عراق ارسال کنید. در صورت پذیرش تحصیلی نامه ای مبنی بر اجازه تحصیل در موسسه و یا دانشگاه مورد نظر متقاضی ارسال می شود که باید آن را به همراه سایر مدارک ویزا عراق در اختیار سفارت این کشور قرار دهید.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی عراق

تاییدیه کتبی یکی از موسسات آموزشی و یا دانشگاه های این کشور

ارائه مدارک تمکن مالی دانشجو که نشان دهد متقاضی، می تواند از پس هزینه های خود در این کشور بربیاید

ارائه ریز نمرات دوره های تحصیلی قبلی متقاضی

اصل گذرنامه معتبر با شش ماه اعتبار

دو قطعه عکس 4*3 رنگی و زمینه سفید

تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی عراق

گواهی عدم سوء پیشینه

اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی

ویزای کاری عراق

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که قصد کار در این کشور را داشته باشند. این افراد ابتدا باید از طرف کارفرمای خود و یا موسسه و شرکتی که قصد کار در آنجا را دارد، نامه تاییدیه و استخدام و قرارداد داشته باشند تا بتوانند برای دریافت ویزای کاری عراق اقدام کنند. توجه داشته باشید که متقاضیان کار در این کشور نمی توانند ابتدا ویزای کار این کشور را دریافت کنند، سپس برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود به این کشور سفر کنند.

مدارک مورد نیاز ویزای کاری عراق

نامه تاییدیه و استخدامی کارفرما با تایید وزارت کار

پاسپورت معتبر متقاضی با حداقل شش ماه اعتبار

گواهی عدم سوء پیشینه متقاضی

ارائه گواهی سلامت

دو قطعه عکس 4*3 رنگی و زمینه سفید

تکمیل فرم درخواست ویزای کار عراق

ویزای تجاری عراق

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که قصد سرمایه گذاری و ثبت شرکت در عراق داشته باشند. این افراد باید توانایی مالی کافی و همچنین سابقه کار مرتبط برای سرمایه گذاری در این کشور را داشته باشند. تاجران و بازرگانانی که قصد دریافت ویزای تجاری این کشور را دارند، باید کارت بازرگانی خود را به همراه سایر مدارک ویزا عراق به سفارت این کشور ارائه دهند.

ویزای ترانزیت عراق

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که قصد اقامت در عراق را ندارند و مقصد نهایی آن ها کشور دیگری می باشد. این افراد برای ادامه سفر خود مدت زمان محدودی را در این کشور اقامت خواهند داشت، که از یک روز تا چند ساعت می باشد. مسافران باید در زمان پرواز دوم خود این کشور را ترک کنند. متقاضی باید بلیط پرواز دوم و همچنین پاسپورت مدت دار خود را به ماموران مربوطه ارائه دهد.

ویزای انفرادی عراق

ویزای انفرادی عراق (یا همان ویزای یک بار ورد یا Single می باشد) یکی از ویزاهای زیارتی عراق به حساب می آید که تنها به اسم شخص زائر صادر می شود. در صورتی که با گروهی از زائران اقدام به سفر به این کشور کرده باشید باید هر یک از متقاضیان ویزای انفرادی خود را ارائه دهد. این نوع ویزا برای اقامت به مدت یک ماه در این کشور، با 3 ماه اعتبار صادر می شود. با دریافت این نوع ویزا عراق تنها اجازه یکبار ورود به این کشور را خواهید داشت.

لازم به ذکر است که برای دریافت این نوع ویزا نیازی به مراجعه به سفارت خانه عراق را نخواهید داشت و می توانید با مراجعه به کارگزاری امور زیارتی استان تهران تقاضای صدور ویزای انفرادی عراق را ارائه دهید. مدت زمان صدور این نوع ویزا بین یک تا سه روز می باشد.

ویزای گروهی عراق

ویزا گروهی عراق نوع دیگری از ویزای زیارتی این کشور می باشد، که برای افرادی که می خواهند با گروه هایی با عنوان کاروان سفر کنند، صادر می شود. توجه داشته باشید، افرادی که این نوع ویزا را دارند، نمی توانند به صورت انفرادی وارد این کشور شوند. ویزای گروهی عراق نیز دارای یک ماه اعتبار در بازه زمانی سه ماهه می باشد. این نوع ویزا نیازی به مراجعه حضوری به سفارت این کشور ندارد و تنها باید به کارگزاری امور زیارتی استان تهران مراجعه کنید. مدت زمان صدور این نوع ویزا بین یک تا سه روز کاری می باشد.

ویزای اعتیادیه عراق

این نوع ویزا عراق برای افرادی صادر می شود که در خاک این کشور مشغول انجام پروژه های تحقیقاتی هستند. در واقع نوعی ویزای کاری محسوب می شود، که به مدت 3 ماه اقامت در این کشور اعتبار دارد و یک بار ورود می باشد.

ویزای متعدده عراق

این نوع ویزا نیز برای افرادی صارد می شود که در این کشور در حال تجارت هستند و این ویزا نیز نوعی ویزای کاری به حساب می آید، با این تفاوت که مدت زمان اقامت در آن متفاوت می باشد. افراد می توانند این نوع ویزا عراق را با مدت اقامت 3 ماهه، 6 ماهه و یکساله تهیه کنند. ویزای متعدده چندبار ورود (Multiple) می باشد که متقاضیان می توانند به تعدد به این کشور وارد و از آن خارج شوند.


مراحل اخذ ویزا عراق

برای دریافت ویزا عراق ابتدا باید هدف از سفر خود به این کشور را مشخص کنید. سپس می توانید فرم درخواست ویزای مورد نظر خود را به صورت آنلاین و از سایت سفارت این کشور دریافت کنید. برای دریافت ویزاهای عراق به غیر از ویزای اربعین باید به سفارت این کشور مراجعه کنید. تمامی ویزاهای انفرادی، گروهی و یا ویزای اربعین نیازی به حضور در سفارت این کشور را ندارد و برای دریافت آن باید مسئول کاروان و یا خود شخص به سامانه سماح وارد شده و ثبت نام کند و اسکن مدارک خود را وارد این سامانه کند. پس از بررسی های لازم، شخص باید به کارگزاری امور زیارتی استان تهران مراجعه کرده و درخواست خود و یا تمامی اعضای گروه را به همراه مدارک ارائه دهد.

در صورتی که به سفارت این کشور مراجعه می کنید، باید در زمان مراجعه تمامی مدارک ویزای مورد نظر را به همراه خود برده و در مصاحبه با افسر پرونده و ارائه انگشت نگاری، شرکت کنید.

مدت زمان صدور ویزای عراق معمولا بین 4 تا 7 روز کاری می باشد. سفارت خانه این کشور در روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل است. متقاضیان محترم می توانند به سفارت این کشور در تهران، میدان ولیعصر، خیابان ولیعصر، کوچه برادران مظفر، پلاک 1640 مراجعه کنند.

با توجه به سفر اخیر جناب آقای روحانی به این کشور، توافقنامه ای بین طرفین امضا شد، که طی آن هیچکدام از زائران و مسافران سفر به دو کشور، نیازی به پرداخت هزینه ویزا نخواهند داشت.


نظر خودرا از طریق فرم زیر ارسال کنید

نظر خودرا از طریق فرم زیر ارسال کنید