فرم ورود به پنل
ثبت نام
رمز عبور را فراموش کرده ام ؟
ویزا سوئیس
امتیاز 5 از 5 از بین 100 امتیاز دهنده به ویزا سوئیس
ویزا سوئیس

سوئیس از جمله کشورهای اروپایی است که با توجه به طبیعت زیبا و چشم نواز و همچنین جاذبه های گردشگری گوناگون همه ساله مورد توجه گردشگران بوده است. کشور سوئیس، هم پیمان با کشورهای حوزه شنگن می باشد و برای ورود به آن ویزا سوئیس باید تهیه شود. در صورتی که ویزای شنگن سایر کشورها را داشته باشید، می توانید به این کشور نیز سفر کنید.

کشور سوئیس نیز مانند سایر کشورهای اروپایی انجام مراحل اولیه صدور ویزا سوئیس، از جمله تعیین وقت ملاقات، ثبت اطلاعات بیومتریک، تحویل مدارک و... را به کارگزار خدمات ویزا واگذار کرده است. البته توجه داشته باشید، که تصمیم نهایی صدور ویزای متقاضیان بر عهده سفارت خانه سوئیس می باشد. این کشور ویزای سوئیس را برای تمامی متقاضیان واجد شرایط صادر می کند. همچنین برای اهداف مختلف از سفر به این کشور ویزا سوئیس به چهار دسته تقسیم می شود که هر کدام از آن ها زیر مجموعه های مخصوص خود را دارند.

ویزا سوئیس به چهار دسته تقسیم می شود، از جمله:

ویزای نوع A یا ویزای ترانزیت که با دریافت آن می توانید برای مقصد دوم خود از فرودگاه های شنگن برای تعویض پرواز استفاده کنید. با این نوع ویزا، متقاضی اجازه خروج از فرودگاه را نخواهد داشت و فقط می تواند پرواز خود را تعویض کند.

ویزای نوع B یا ویزای عبور می باشد، که با استفاده از آن متقاضی می تواند از حوزه شنگن به عنوان منطقه عبور استفاده کند و همچنین اجازه خروج از فرودگاه را خواهد داشت. در این نوع ویزا مسافر می تواند از طریق زمینی خود را به کشوری خارج از منطقه شنگن برساند.

ویزای نوع C یا ویزای کوتاه مدت که اعتبار آن 90 روز، در یک دوره 6 ماهه می باشد. از جمله زیر مجموعه های این ویزا نیز ویزای توریستی، ویزای دیدار بستگان و اقوام، ویزای ماموریت های کاری یا سفرهای درمانی می باشد. این نوع ویزا در بین متقاضیان طرفدار بیشتری دارد.

ویزای نوع D یا ویزای ملی که مختص افرادی است که بیشتر از 90 روز اقامت در سوئیس خواهند داشت که از جانب اداره مرکزی کانتون صادر می شود. این نوع ویزا به متقاضیان اجازه می دهد که بارها به این کشور رفت و آمد کنند. این ویزا بیشتر برای بازرگانان و تاجران سرمایه گذار در سوئیس صادر می شود.

 بیشترین درخواست ویزا را ویزای نوع (C) یا همان ویزای توریستی سوئیس دارد. برای تهیه ویزا سوئیس پس از تعیین ویزای مورد نظر خود، باید فرم درخواست آن را به صورت آنلاین دانلود کنید و به یکی از زبان های انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی و یا فرانسه پر کنید. همچنین کلیه مدارک نیز باید به یکی از این زبان ها ترجمه شده باشد.

تهیه مدارک مورد نیاز ویزا سوئیس یکی از مهم ترین مراحل اخذ ویزا می باشد. زیرا هر گونه کمبود و یا نقص در مدارک می تواند یکی از دلایل رجکت ویزا سوئیس شود. تعیین وقت ملاقات و انجام مصاحبه حضوری نیز در مرحله آخر قرار دارد که طی آن باید تمامی مدارک را در اختیار سفارت خانه سوئیس قرار دهید و همچنین به سوالات و مصاحبه افسر پرونده خود پاسخ دهید. پروسه دریافت وقت سفارت نیز حدودا 50 روز به طول می انجامد. تایید و یا عدم تایید ویزا سوئیس بین 7 تا 10 روز به طول می انجامد. با توجه به اینکه تقاضا برای ویزا سوئیس بالا می باشد، توصیه می کنیم که حتما از سه ماه قبل از تاریخ سفر خود اقدام به دریافت آن کنید. 

توجه داشته باشید که افراد بالای 12 سال باید شخصا مدارک خود را برای درخواست صدور ویزا ارائه دهند. همچنین برای تمامی افراد خانواده باید به صورت جداگانه فرم درخواست ویزا سوئیس را پر کنید.

یکی از نکات بسیار مهم در این پروسه در مورد دعوتنامه سوئیس می باشد که، فرد دعوت کننده، چه شخص باشد چه به عنوان یک کمپانی، باید اثبات کند که با فرد متقاضی در ارتباط بوده است. همچنین فرد دعوت کننده باید تمامی مدارک اطلاعات شخصی و تمکن مالی را برای سفارت این کشور ارسال کند.

در هنگام تحویل مدارک به صورت حضوری باید هزینه های ویزا سوئیس را نیز پرداخت کنید. به طور کلی هزینه ویزای توریستی سوئیس برای افراد بالای 12 سال حدودا 60 یورو، برای هر فرد می باشد. برای کودکان 6 تا 12 سال نیز باید حدود 35 یورو بپردازید. برای کودکان زیر 6 سال نیز نیازی به پرداخت هزینه نمی باشید.

مدارک مورد نیاز ویزا سوئیس برای انواع ویزا متفاوت می باشد. به همین دلیل باید به صورت دقیق مدارک ویزا سوئیس را مورد بررسی قراردهید تا چیزی از قلم نیوفتد!

مدارک مورد نیاز ویزا سوئیس عبارت است از:

اصل پاسپورت متقاضی که دارای 6 ماه اعتبار از زمان سفر به این کشور باشد و دو سری کپی از آن

دو قطعه عکس 4*3 رنگی و زمینه سفید

کپی از تمام صفحات شناسنامه متقاضی و کارت ملی

کپی از تمامی صفحات سند مالکیت که به نام متقاضی باشد (در صورت وجود)

رزرو بلیط رفت و برگشت به سوئیس

رزرو یکی از هتل های سوئیس برای کل مدت اقامت در این کشور

دعوتنامه سوئیس (در صورت وجود)

اصل فرم درخواست ویزا سوئیس که به صورت دقیق پر شده باشد

نامه تمکن مالی و گردش شش ماه آخر حساب بانکی شخصی، برروی سربرگ انگلیسی بانک و به زبان انگلیسی همراه با مهر و امضا تایید

کپی تمامی ویزاهای قبلی و ویزاهای شنگن

اسناد پروانه کسب، ثبت شرکت و یا کارت بازرگانی ( برای صاحبان مشاغل)

گواهی بازنشستگی ( برای بازنشستگان)

گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و دانش آموزان

بیمه مسافرتی با پوششی برابر 30 هزار یورو برای هر فرد

حداقل مانده حساب بانکی باید 50 میلیون تومان برای هر فرد باشد

سفارت خانه سوئیس

سفارت خانه سوئیس در ایران، در شهر تهران و منطقه الهیه واقع شده است. در سفارت خانه سوئیس، روابط دو جانبه ایران و سوئیس از سوی دولت سوئیس در ایران پیگیری می شود. سوئیس برای نخستین بار در سال 1919 کنسولگری خود را در ایران تاسیس کرد، که در سال 1963 به سفارت خانه ارتقا یافت.

سفارت خانه سوئیس در زمینه های مختلف رسیدگی به امور ثبتی سوئیسی های مقیم در ایران، روابط تجاری بین دو کشور ایران و سوئیس و انجام جلسات دیپلماتیک در این مکان و همچنین برای صدور ویزا سوئیس، متقاضیان سفر به این کشور فعالیت می کند.

افرادی که برای دریافت ویزای این کشور اقدام می کنند، بیشتر با سفارت خانه سوئیس در ارتباط خواهند بود. همچنین از طریق سایت سفارت خانه سوئیس اطلاعات لازم را دریافت و تا حدودی مراحل اخذ ویزای این کشور را انجام دهید. سایت سفارت خانه سوئیس به آدرس iranembassy.ch می باشد. خدماتی که این سایت در اختیار شما قرار می دهد، شامل ارائه فرم درخواست ویزا مورد نظر متقاضی، اطلاعات مدارک ویزا سوئیس و دریافت وقت سفارت خانه سوئیس به صورت آنلاین جهت مصاحبه می باشد. همچنین می توانید اخبار و اطلاعات این کشور را نیز از این سایت پیگیری کنید.

توجه داشته باشید، که برای ارائه مدارک ویزا حتما باید به صورت حضوری به آدرس تهران، الهيه، خيابان بوستان، خيابان شريفی منش، کوچه ياسمن، پلاک 13 با شماره تماس 22008333 مراجعه کنید.

روز و ساعات کاری سفارت خانه سوئیس از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 صبح تا 15:30 می باشد و در روزهای پنجشنبه می توانید در ساعات بین 7:30 تا 13:30 مراجعه کنید.

از دیگر راه های ارتباطی این سفارت با مسافران، ایمیل آن به آدرس teh.vertretung@eda.admin.ch می باشد.

همچنین تمام امور مربوط به دعوتنامه سوئیس نیز در سفارت انجام می شود و حتما باید با سایر مدارک ویزا سوئیس به سفارت خانه سوئیس تحویل داده شود.

دعوت نامه سوئیس

دعوتنامه سوئیس، نامه ای است که از طرف یکی از بستگان درجه یک و یا یکی از آشنایان برای متقاضی سفر به کشور سوئیس ارسال می شود. برخی از کشورها برای صدور ویزا، نیازمند دعوتنامه می باشند. کشور سوئیس نیز از جمله کشورهایی است که، داشتن دعوتنامه سوئیس الزامی می باشد.

توجه داشته باشید، که دعوتنامه سوئیس به منزله مجوز ورود به این کشور نمی باشد و تنها می تواند مراحل انجام این پروسه را سرعت بخشد. دعوتنامه سوئیس انواع مختلفی از جمله دعوتنامه توریستی، دعوتنامه تجاری، دعوتنامه پزشکی، دعوتنامه تحصیلی و دعوتنامه کاری را دارا می باشد. در صورتی که فرد دعوت کننده، یکی از شهروندان سوئیس باشد، می تواند اقدام به ارسال دعوتنامه سوئیس کند. در صورتی که برای کار به این کشور می روید نیز باید دعوتنامه کاری از طرف کارفرمای سوئیسی خود داشته باشید. در صورتی که پذیرش تحصیلی سوئیس را دریافت کرده باشید نیز دعوتنامه تحصیلی از طرف دانشگاه مورد نظر شما ارسال می شود.

در دعوتنامه سوئیس لازم است که اطلاعات دعوت کننده به صورت کامل ارسال شده باشد. این اطلاعات شامل تابعیت، آدرس و اطلاعاتی از این دست می باشد. در صورتی که شخص ارسال کننده بتواند تمکن مالی خود را اثبات کرده و از پس مکان اقامت و هزینه های اقامت در سوئیس شما بر بیاید، اطلاعات آن را وارد می کند. در غیر این صورت تمامی هزینه ها و مکان اقامت را باید فرد دعوت شونده پرداخت کند و به این منظور باید تمامی مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی خود را ارئه دهد.

توجه داشته باشید که در دعوتنامه ارسالی، حتما باید تاریخ دقیقی که دعوتنامه سوئیس در آن تنظیم شده است، اعلام شود. همچنین باید هنگام مصاحبه حضوری خود در سفارت خانه سوئیس و با سایر مدارک ویزا سوئیس به سفارت این کشور تحویل داده شود. در غیر این صورت، ارائه آن را به روزهایی غیر از این روز واگذار نکنید، این مسئله ممکن است به یکی از دلایل رجکت ویزا سوئیس تبدیل شود.

هزینه زندگی سوئیس

آشنایی بیشتر متقاضیان سفر به کشور سوئیس می تواند آنها را در مدیریت هزینه زندگی در سوئیس کمک کند. زندگی در سوئیس بسیار لذت بخش می باشد و اگر یک بار تجربه سفر به این کشور را داشته باشید، قطعا با آن مواجه خواهید شد. البته هزینه های زندگی در سوئیس تا حدودی بالاست و کمی متفاوت با سایر کشورهای اروپایی می باشد.

هزینه زندگی در سوئیس تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله خورد و خوراک، مکان زندگی، هزینه های تحصیل و حمل و نقل می باشد. به همین منظور شرایط زندگی شما بسیار مهم است. هر چقدر هزینه ها در این کشور بالا باشد خوشبختانه درآمدها نیز بالا است، که تامین هزینه های زندگی را برای افرادی که اقامت در سوئیس را انتخاب کرده اند، آسان می کند. 

هزینه زندگی در سوئیس در شهرهای مختلف آن، متفاوت می باشد. به طور مثال هزینه زندگی در شهرهایی مانند ژنو و زوریخ بالاتر است. هزینه زندگی در سوئیس برای دانشجویان در یک ماه 1000 تا 2000 فرانک می باشد، که شامل هزینه های خورد و خوراک، حمل و نقل، خوابگاه، شهریه و... می شود. شهریه دانشجویان خارجی که در دانشگاه های سوئیس در حال تحصیل هستند، حدود 1000 تا 8000 فرانک در ماه می باشد. با توجه به مواردی که گفته شد هزینه های زندگی دانشجویی در سوئیس ماهانه به طور متوسط 1500 فرانک می باشد.

در مورد مسکن و هزینه های آن می توان گفت که در محله های مختلف، متفاوت می باشد. اجاره بها برای سوئیت دو نفره نقلی ماهیانه 750 فرانک (واحد پول سوئیس) و اجاره بهای آپارتمان یک خوابه 40 تا 50 متری حدودا 1300 فرانک می باشد. این مبالغ اگر همراه با وسایل منزل باشد 100 تا 150 فرانک افزایش می یابد. و به آن ماهانه 100 فرانک برای پرداخت قبوض اضافه کنید. از دیگر هزینه های زندگی در سوئیس خورد و خوراک است، که می توان گفت با صرفه جویی شما در آشپزی و سفارش غذاهای رستورانی، رابطه مستقیم دارد. با این وجود هزینه ای برابر با 200 تا 400 فرانک در ماه دارد. در مورد پوشاک نیز می توانید به حراجی های فصلی سر بزنید و از تخفیفات آن استفاده کنید. 

نظر خودرا از طریق فرم زیر ارسال کنید