فرم ورود به پنل
ثبت نام
رمز عبور را فراموش کرده ام ؟
ویزا سوئیس
امتیاز 5 از 5 از بین 100 امتیاز دهنده به ویزا سوئیس
ویزا سوئیس

امنیت بالای زندگی و طبیعت و شهری زیبا، اقتصاد رو به رشد و فرهنگی غنی سوئیس را به یکی از مکان های مورد علاقه برای مهاجرت و یا گردشگری و تحصیل تبدیل کرده است. مدت زمان دریافت ویزا سوئیس 10 روز کاری طول می باشد. افراد برای دریافت وقت سفارت، حتما باید از طریق تماس با سفارت قرار ملاقات حضوری بگذارند و شخصا در سفارت حضور پیدا کنند. تمام افرادی که متقاضی دریافت ویزا سوئیس می باشند و بالای 12 سال سن دارند باید مدارک خود را شخصا به سفارت ببرند و حتما در قرار ملاقات در سفارت حضور داشته باشند. ویزا سوئیس به چهار شکل ارائه می شود.

1. در نوع A ، یا ویزای ترانزیت فرودگاهی، صرفا اجازه دارید که از فرودگاه های سوئیس برای پرواز به کشور سوم استفاده کنید. در این صورت اجازه خروج از فرودگاه را ندارید. 

2. ویزای نوع B که در این نوع ویزا مسافر اجازه خروج از فرودگاه را دارد و می تواند از منطقه شنگن برای عبور استفاده کند. به عبارت دیگر مسافر می تواند از طریق راه های زمینی خود را به کشوری دیگر که عضو اتحادیه شنگن نباشد نیز برساند.

3. ویزای نوع C که کوتاه مدت می باشد و دارای اعتبار 90 روزه در شش ماه می باشد. این نوع ویزا بسیار متداول است و بیشتر ویزاهای کاری، تحصیلی، توریستی و... از این دسته می باشند. 

4. ویزای نوع D که این نوع ویزا مختص افرادی است که می خواهند بیشتر از 90 روز در سوئیس اقامت داشته باشند. این نوع ویزا از جانب اداره مرکزی کانتون صادر می شود. تجار و بازرگانان بیشتر از این ویزا استفاده می کنند زیرا با این نوع ویزا بیشتر از یک بار در طول سال می توانند به سوئیس وارد و یا از آن خارج شوند.

به متقاضیان ویزای سوئیس توصیه می کنیم 3 ماه قبل از سفر خود به سوئیس نسبت به دریافت ویزا اقدام نمایند. لازم به ذکر است که حداقل زمان ممکن برای دریافت وقت سفارت خانه 50 روز می باشد. 


سفارت خانه سوئیس

سفارت خانه سوئیس در ایران، در شهر تهران و منطقه الهیه واقع شده است. در سفارت خانه سوئیس، روابط دو جانبه ایران و سوئیس از سوی دولت سوئیس در ایران پیگیری می شود. سوئیس برای نخستین بار در سال 1919 کنسولگری خود را در ایران تاسیس کرد، که در سال 1963 به سفارت خانه ارتقا یافت.

سفارت خانه سوئیس در زمینه های مختلف رسیدگی به امور ثبتی سوئیسی های مقیم در ایران، روابط تجاری بین دو کشور ایران و سوئیس و انجام جلسات دیپلماتیک در این مکان و همچنین برای صدور ویزا سوئیس، متقاضیان سفر به این کشور فعالیت می کند.

افرادی که برای دریافت ویزای این کشور اقدام می کنند، بیشتر با سفارت خانه سوئیس در ارتباط خواهند بود. همچنین از طریق سایت سفارت خانه سوئیس اطلاعات لازم را دریافت و تا حدودی مراحل اخذ ویزای این کشور را انجام دهید. سایت سفارت خانه سوئیس به آدرس iranembassy.ch می باشد. خدماتی که این سایت در اختیار شما قرار می دهد، شامل ارائه فرم درخواست ویزا مورد نظر متقاضی، اطلاعات مدارک ویزا سوئیس و دریافت وقت سفارت خانه سوئیس به صورت آنلاین جهت مصاحبه می باشد. همچنین می توانید اخبار و اطلاعات این کشور را نیز از این سایت پیگیری کنید.

توجه داشته باشید، که برای ارائه مدارک ویزا حتما باید به صورت حضوری به آدرس تهران، الهيه، خيابان بوستان، خيابان شريفی منش، کوچه ياسمن، پلاک 13 با شماره تماس 22008333 مراجعه کنید.

روز و ساعات کاری سفارت خانه سوئیس از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 صبح تا 15:30 می باشد و در روزهای پنجشنبه می توانید در ساعات بین 7:30 تا 13:30 مراجعه کنید.

از دیگر راه های ارتباطی این سفارت با مسافران، ایمیل آن به آدرس teh.vertretung@eda.admin.ch می باشد.

همچنین تمام امور مربوط به دعوتنامه سوئیس نیز در سفارت انجام می شود و حتما باید با سایر مدارک ویزا سوئیس به سفارت خانه سوئیس تحویل داده شود.

دعوت نامه سوئیس

دعوتنامه سوئیس، نامه ای است که از طرف یکی از بستگان درجه یک و یا یکی از آشنایان برای متقاضی سفر به کشور سوئیس ارسال می شود. برخی از کشورها برای صدور ویزا، نیازمند دعوتنامه می باشند. کشور سوئیس نیز از جمله کشورهایی است که، داشتن دعوتنامه سوئیس الزامی می باشد.

توجه داشته باشید، که دعوتنامه سوئیس به منزله مجوز ورود به این کشور نمی باشد و تنها می تواند مراحل انجام این پروسه را سرعت بخشد. دعوتنامه سوئیس انواع مختلفی از جمله دعوتنامه توریستی، دعوتنامه تجاری، دعوتنامه پزشکی، دعوتنامه تحصیلی و دعوتنامه کاری را دارا می باشد. در صورتی که فرد دعوت کننده، یکی از شهروندان سوئیس باشد، می تواند اقدام به ارسال دعوتنامه سوئیس کند. در صورتی که برای کار به این کشور می روید نیز باید دعوتنامه کاری از طرف کارفرمای سوئیسی خود داشته باشید. در صورتی که پذیرش تحصیلی سوئیس را دریافت کرده باشید نیز دعوتنامه تحصیلی از طرف دانشگاه مورد نظر شما ارسال می شود.

در دعوتنامه سوئیس لازم است که اطلاعات دعوت کننده به صورت کامل ارسال شده باشد. این اطلاعات شامل تابعیت، آدرس و اطلاعاتی از این دست می باشد. در صورتی که شخص ارسال کننده بتواند تمکن مالی خود را اثبات کرده و از پس مکان اقامت و هزینه های اقامت در سوئیس شما بر بیاید، اطلاعات آن را وارد می کند. در غیر این صورت تمامی هزینه ها و مکان اقامت را باید فرد دعوت شونده پرداخت کند و به این منظور باید تمامی مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی خود را ارئه دهد.

توجه داشته باشید که در دعوتنامه ارسالی، حتما باید تاریخ دقیقی که دعوتنامه سوئیس در آن تنظیم شده است، اعلام شود. همچنین باید هنگام مصاحبه حضوری خود در سفارت خانه سوئیس و با سایر مدارک ویزا سوئیس به سفارت این کشور تحویل داده شود. در غیر این صورت، ارائه آن را به روزهایی غیر از این روز واگذار نکنید، این مسئله ممکن است به یکی از دلایل رجکت ویزا سوئیس تبدیل شود.

هزینه زندگی سوئیس

آشنایی بیشتر متقاضیان سفر به کشور سوئیس می تواند آنها را در مدیریت هزینه زندگی در سوئیس کمک کند. زندگی در سوئیس بسیار لذت بخش می باشد و اگر یک بار تجربه سفر به این کشور را داشته باشید، قطعا با آن مواجه خواهید شد. البته هزینه های زندگی در سوئیس تا حدودی بالاست و کمی متفاوت با سایر کشورهای اروپایی می باشد.

هزینه زندگی در سوئیس تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله خورد و خوراک، مکان زندگی، هزینه های تحصیل و حمل و نقل می باشد. به همین منظور شرایط زندگی شما بسیار مهم است. هر چقدر هزینه ها در این کشور بالا باشد خوشبختانه درآمدها نیز بالا است، که تامین هزینه های زندگی را برای افرادی که اقامت در سوئیس را انتخاب کرده اند، آسان می کند. 

هزینه زندگی در سوئیس در شهرهای مختلف آن، متفاوت می باشد. به طور مثال هزینه زندگی در شهرهایی مانند ژنو و زوریخ بالاتر است. هزینه زندگی در سوئیس برای دانشجویان در یک ماه 1000 تا 2000 فرانک می باشد، که شامل هزینه های خورد و خوراک، حمل و نقل، خوابگاه، شهریه و... می شود. شهریه دانشجویان خارجی که در دانشگاه های سوئیس در حال تحصیل هستند، حدود 1000 تا 8000 فرانک در ماه می باشد. با توجه به مواردی که گفته شد هزینه های زندگی دانشجویی در سوئیس ماهانه به طور متوسط 1500 فرانک می باشد.

در مورد مسکن و هزینه های آن می توان گفت که در محله های مختلف، متفاوت می باشد. اجاره بها برای سوئیت دو نفره نقلی ماهیانه 750 فرانک (واحد پول سوئیس) و اجاره بهای آپارتمان یک خوابه 40 تا 50 متری حدودا 1300 فرانک می باشد. این مبالغ اگر همراه با وسایل منزل باشد 100 تا 150 فرانک افزایش می یابد. و به آن ماهانه 100 فرانک برای پرداخت قبوض اضافه کنید. از دیگر هزینه های زندگی در سوئیس خورد و خوراک است، که می توان گفت با صرفه جویی شما در آشپزی و سفارش غذاهای رستورانی، رابطه مستقیم دارد. با این وجود هزینه ای برابر با 200 تا 400 فرانک در ماه دارد. در مورد پوشاک نیز می توانید به حراجی های فصلی سر بزنید و از تخفیفات آن استفاده کنید. 

نظر خودرا از طریق فرم زیر ارسال کنید