فرم ورود به پنل
ثبت نام
رمز عبور را فراموش کرده ام ؟
ویزا آلمان
امتیاز 5 از 5 از بین 100 امتیاز دهنده به ویزا آلمان
ویزا آلمان

آلمان یکی از کشورهای تاریخی و در عین حال پیشرفته می باشد که زندگی، کار و تجارت و همچنین تحصیلات در آن از کیفیت بالایی برخوردار است. این کشور زیبا به همراه آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوان به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل شده است.
کشور آلمان یکی از اعضای اتحادیه شنگن می باشد به همین دلیل، برای ورود به این کشور باید ویزای شنگن آلمان را تهیه کنید. این کشور ویزا آلمان را برای اهداف مختلف سفر، به انواع مختلفی تقسیم کرده است که عبارت است از:
ویزای توریستی
ویزای دیدار با اقوام و بستگان
ویزای تحصیلی
ویزای کار و ماموریت کاری
ویزای کنگره و سمینار و ویزای نمایشگاهی
ویزای درمان و همراه بیمار
ویزای تجاری
ویزای مسابقات ورزشی
ویزای ترانزیت فرودگاهی

ویزای توریستی آلمان
این نوع ویزا برای گردشگران و بازدید کنندگان از جاذبه های گردشگری آلمان صادر می شود. این نوع ویزا تا 90 روز اعتبار دارد و در طول اقامت در آلمان اجازه تحصیل و کار نخواهید داشت. برای دریافت ویزای توریستی آلمان باید دعوتنامه این کشور را داشته باشید. فرد دعوت کننده باید اعلام کند، که توانایی پرداخت هزینه های اقامت شما را در آلمان خواهد داشت یا خیر.  همچنین باید مدارکی را که اثبات می کند، توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه های اقامت خود را دارید، نیز ارائه دهید. داشتن بیمه سلامت نیز به مبلغ 30 هزار یورو از جمله نکاتی است که نشان می دهد، تمایل و توانایی بازگشت به کشور خود را دارید.
ویزای دیدار اقوام و بستگان آلمان
این نوع ویزا آلمان نیز همانند ویزای توریستی نیاز به دریافت دعوتنامه از طرف شخصی که مقیم آلمان است و از بستگان متقاضی به حساب می رود، دارد. این نوع ویزا فقط برای دیدار خانواده صادر می شود و نباید از آن برای کار و یا تحصیل در این کشور استفاده کرد.
ویزای تحصیلی آلمان
این نوع ویزا آلمان نیز برای تحصیل در این کشور ارائه می شود. برای دریافت آن ابتدا باید مدارک تحصیلی خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کرده و در صورت تایید و پذیرش تحصیلی آلمان، برای دریافت ویزای آن اقدام کنید. باید مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی آلمان از جمله ترجمه مدرک دیپلم را به همراه سایر مدارک به سفارت این کشور تحویل دهید.
ویزای کار و ماموریت کاری
ویزای کار برای افرادی صارد می شود، که قصد کار در آلمان را داشته باشند. این افراد باید واجد شرایط کار در این کشور باشند و از طریق کارفرمای آلمانی به استخدام در آیند تا اجازه کار در این کشور را داشته باشند. همچنین افرادی که قصد ملاقات کاری در این کشور را داشته باشند، می توانند برای ویزای کوتاه مدت این کشور درخواست بدهند.
ویزای کنگره و سمینار و ویزای نمایشگاهی
این نوع ویزا برای افرادی که قصد شرکت در کنفرانس ها و سمینارهای بین المللی در آلمان را دارند صادر می شوند. برای شرکت در این سمینارها دعوتنامه ای برای متقاضی ارسال می شود که به همراه سایر مدارک ویزا آلمان باید در اختیار سفارت این کشور قرار دهید. ویزای نمایشگاهی نیز برای شرکت در نمایشگاه های بین المللی صادر می شود که حتما باید نامه دعوت برای شرکت در این نمایشگاه ها دریافت کنید. توجه داشته باشید که پس از اتمام نمایشگاه ویزای شما نیز به پایان می رسد و باید به کشور خود بازگردید.
ویزای تجاری آلمان
برای سرمایه گذاران و تُجاری صادر می شود که قصد ایجاد کسب و کار و یا ثبت شرکت در آلمان را دارند. به این منظور باید تمامی اطلاعات شرکت ثبت شده و شراکت در سرمایه گذاری در این کشور را به سفارت خانه آلمان تحویل دهند.
ویزای درمان و همراه بیمار
برای درمان های پزشکی و استفاده از خدمات درمانی در آلمان ارائه می شود. کشور آلمان برای افرادی که به تنهایی نمی توانند برای درمان به این کشور سفر کنند، ویزایی با عنوان ویزای همراه بیمار صادر می کند، تا بتوانند بیمار خود را به راحتی همراهی کنند.
ویزای مسابقات ورزشی آلمان
این نوع ویزا آلمان نیز برای ورزشکارانی که قصد شرکت در مسابقات بین المللی که در این کشور برگزار می شود را دارند، صادر می شود.
ویزای ترانزیت فرودگاهی
این نوع ویزا صرفا برای افرادی که می خواهند از فرودگاه های آلمان برای تعویض پرواز به سفر دوم، صادر می شود. در این نوع ویزا متقاضی اجازه خروج از فرودگاه را نخواهد داشت.

همان طور که پیش تر اعلام کردیم، ویزای آلمان به صورت شنگن ارائه می شود، که بر اساس قوانین این حوزه ویزای شنگن به چهار گروه تقسیم می شود:
ویزای نوع A یا همان ویزای ترانزیت فرودگاهی که طی آن مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و تنها می تواند در یکی از فرودگاه های حوزه شنگن پرواز خود را تعویض کرده و به کشور های غیر شنگن سفر کند.
ویزای نوع B یا ویزای عبور می باشد که مسافر می تواند از فرودگاه خارج شود و از شنگن به عنوان منطقه عبور استفاده کند، تا از طریق راه زمینی خود را به کشوری در خارج از حوزه شنگن برساند.
ویزای نوع C که همان ویزای توریستی آلمان می باشد و بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد.
ویزای نوع D ویزای بلند مدت می باشد، که معمولا برای بازرگانان و تّجار به منظور سهولت در رفت و آمد به این کشور صادر می شود و طی آن می توانند چندین بار در سال به راحتی به این کشور وارد و از آن خارج شوند.
نکته قابل توجه در مورد ویزای شنگن آلمان این است، که ورود مسافر به حوزه شنگن حتما باید از کشوری باشد که برای آن ویزا تهیه شده است. مسافر پس از ورود می تواند به راحتی بین کشورهای حوزه شنگن رفت و آمد کند.
متقاضیان ویزا آلمان می توانند از لحاظ تعداد دفعات ورود به این کشور نیز از دو نوع ویزای Single (یک بار ورود) که بیشتر ویزای توریستی به این صورت می باشد و ویزای Multiple (چندبار ورود) که بیشتر برای صاحبان کسب و کار و تّجار و دانشجویان صادر می شود، تا به راحتی بتوانند در طول سال چندین بار به آلمان رفت و آمد کنند.

مراحل دریافت ویزا آلمان
برای دریافت ویزا آلمان ابتدا باید هدف سفر خود را مشخص کرده و با توجه به آن ویزای مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از آن باید فرم درخواست ویزای مورد نظر خود را به صورت آنلاین و از سایت سفارت دریافت کرده و نسبت به پر کردن آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که این فرم باید به دقت و کامل، به زبان آلمانی و یا انگلیسی پر شود. پس از آن باید تمامی مدارک ویزای مورد نظر خود را تهیه کنید. توجه داشته باشید که نقص در پرونده می تواند یکی از دلایل رجکت ویزا آلمان شود. بنابراین این مرحله بسیار مهم می باشد. پس از آن باید وقت سفارت آلمان را دریافت کنید. توجه داشته باشید که برای تعیین وقت خصوصا در فصل تابستان و پیش از تشکیل کلاس های ترم جدید دانشجویان، از 2 ماه قبل از سفر خود اقدام کنید. وقت های مصاحبه ویژه با زمان انتظار کمتر، فقط در شرایط خاص انسانی یا موارد اضطراری پزشکی تنها در مدت 5 روز امکان پذیر می باشد. توصیه می کنیم که با توجه به زمان های خود، وقتی را انتخاب کنید که بتوانید در آن حضور داشته باشید، زیرا این وقت ها قابل کنسل شدن نیستند. با این وجود که متقاضی باید تمامی مراحل انگشت نگاری، تحویل مدارک و وقت ویزا را در کارگزاری آلمان انجام دهید، اما با توجه به ماده 17 (5) قوانین روادید، در صورتی که مسافر تمایلی به انجام امور خود در این کارگزاری نداشته باشد، می تواند درخواست خود را مستقیما به سفارت خانه آلمان ارائه دهد. سیستم وقت دهی سفارت به صورت آنلاین می باشد.
یکی از نکات مهم برای دریافت ویزا آلمان این است که باید تمامی ایمیل ها و مکاتبات با سفارت آلمان به زبان آلمانی و یا انگلیسی باشد، در غیر این صورت (مثلا فارسی)، پاسخی داده نخواهد شد.

مدراک مورد نیاز ویزا آلمان عبارت است از:
اصل فرم درخواست ویزا آلمان 
شناسنامه و کارت ملی متقاضی
اصل پاسپورت به همراه سه ماه اعتبار بیشتر از تاریخ ویزا آلمان
دو قطعه عکس 4*6 رنگی و زمینه سفید، بدون روتوش
کپی تمامی ویزاهای شنگن قبلی و ویزای دریافتی کشورهای معتبر به همراه مهر تایید ورود و خروج
ارائه نامه تمکن مالی و گردش شش ماه آخر حساب بانکی متقاضی
بیمه مسافرتی
گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و دانش آموزان
گواهی اشتغال به کار، این گواهی برای تاجران و صاحبان صنایع شامل سند قانونی ثبت موسسه و صورت حساب بانکی می باشد. صاحبان مشاغل دولتی باید گواهی اشتغال به کار خود را که دارای اطلاعات دقیق شروع به کار و مدت مرخصی، فیش حقوقی ماه قبل و صورت حساب بانکی یا دفترچه حساب پس انداز با تاریخ گشایش حساب برای کارکنان مستقل را ارئه دهند. مدارک مشاغل آزاد نیز شامل کارت صنفی، صورت حساب بانکی و یا دفترچه حساب پس انداز با تاریخ گشایش حساب می شود.
خانم های خانه دار که تحت تکفل هستند و یا فرزندان نیز باید، گواهی کار، صورت حساب بانکی یا دفترچه حساب پس انداز متکفل با تاریخ گشایش حساب که بر روی سربرگ انگلیسی بانک و به زبان انگلیسی پرینت شده است را ارئه دهند.
گواهی بازنشستگی
بلیط رفت و برگشت به یکی از فرودگاه های آلمان
چارتر یکی از هتل های آلمان
ترجمه سند مالکیت به نام متقاضی (در صوت وجود)

ویزای آلمان برای افرادی که دارای دعوتنامه این کشور باشند، یک امتیاز مثبت برای صدور آن دارد. همچنین این امور سریع تر از حد معمول پیش خواهد رفت. توجه داشته باشید که ارائه دعوتنامه را به بعد از مصاحبه در سفارت موکول نکنید، ممکن است از شما پذیرفته نشود. ابتدا از کامل بودن مدارک خود اطمینان حاصل کرده، سپس برای ارائه آن وقت سفارت تعیین کنید. 
هزینه درخواست ویزا آلمان را باید حتما به صورت نقدی و در وقت ملاقات خود به واحد پول آلمان (یورو) بپردازید. این مبلغ را باید به صورت اسکناس تحویل دهید و از پرداخت سکه خودداری کنید. 
برای دریافت ویزا آلمان حتما از 3 ماه قبل از تاریخ سفر خود اقدام به انجام امور آن کنید. کارگزار اصولا درخواست های مسافران را پس از دریافت به سفارت تحویل می دهد. اما تصمیم گیری نهایی برای صدور و یا عدم صدور ویزا آلمان برعهده سفارت این کشور می باشد. مدت زمان بررسی این مدارک حدود سه هفته به طول می انجامد. پس از تایید سفارت، متقاضی می تواند برای دریافت گذرنامه خود به کارگزاری سفارت مراجعه کند. 
فردی که 59 ماه قبل از تعیین وقت سفارت، درخواست ویزای شنگن آلمان را داده باشد و اثر انگشت وی دریافت شده باشد، نیازی به حضور شخص، مجدد جهت ارائه درخواست نمی باشد. هر چند که وقت سفارت باید به اسم وی دریافت شده باشد، سپس شخصی به وکالت از طرف متقاضی می تواند درخواست را ارئه دهد. به این منظور وکیل باید در روز مصاحبه، وکالتنامه و تمامی مدارک مورد نیاز ویزای آلمان را به نام متقاضی به همراه داشته باشد.
افرادی که زیر 18 سال دارند نیازی به وقت ملاقات جداگانه نخواهند داشت. اما اگر به تنهایی سفر می کنند، باید در این ملاقات حضور داشته باشند.

سفارت خانه آلمان

سفارت خانه آلمان مکانی است برای تبادلات دیپلماتیک بین دو کشور ایران و آلمان. همچنین در این مکان مراحل مربوط به ویزا آلمان، اقامت، امور مربوط به افراد آلمانی که در ایران زندگی می کنند و سایر موارد انجام می شود. در هنگام انجام پروسه ویزا آلمان حتما باید به سفارت خانه آلمان جهت مصاحبه با افسر کنسولگری و بیان دلایل سفر به آلمان و همچنین انجام مراحل انگشت نگاری و ارائه مدارک ویزا آلمان مراجعه کنید. همچنین سفارت خانه آلمان از طریق سایت و ایمیل نیز می تواند با مراجعه کنندگان در ارتباط باشد و به امور آن ها رسیدگی کند. سفارت خانه آلمان در تهران قرار دارد.

توصیه می کنیم پیش از تعیین وقت مصاحبه به سفارت خانه آلمان نروید، زیرا نتیجه ای نخواهد داشت.  سفارت خانه آلمان مجموعه قوانینی دارد که با رعایت آن می توانید به راحتی به انجام امور ویزا آلمان خود برسید.

پس از اتمام ثبت نام سعی کنید وقت ملاقات حضوری خود را طی 7 روز پس از دریافت ایمیل تایید قرار دهید. زیرا در غیر این صورت به طور خودکار حذف خواهد شد. چنانچه نتوانید در وقت ملاقات حضوری خود در سفارت آلمان حضور داشته باشید باید آن را لغو کنید و مجددا تمام این مراحل را طی کنید.

ساعات کاری سفارت خانه آلمان برای ارائه مدارک ویزا آلمان در ایران از این قرار می باشد:

روزهای یکشنبه، چهارشنبه و پنجشنبه از ساعت 7 صبح تا 15:30

روزهای دوشنبه و سه شنبه از ساعت 7 صبح تا 16

همچنین ساعات کاری سفارت خانه آلمان در ماه های جولای و آگوست:

در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 7 صبح تا 14:30 است و در روزهای جمعه و شنبه تعطیل می باشد.

ساعات کاری بخش تایید مدارک ویزا آلمان در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 7:30 تا 10:30 بدون نیاز به تعیین وقت قبلی می باشد.

آدرس ایمیل سفارت خانه آلمان: info@tehran.diplo.de 

آدرس سفارت خانه آلمان در ایران: تهران، خیابان فردوسی، روزبروی بانک مرکزی، پلاک 320


ویزای تضمینی آلمان

ویزای تضمینی آلمان در صورتی می تواند صادر شود که تمام مدارک ویزا آلمان را به درستی و به دور از ابهام و نواقص به سفارت خانه آلمان تحویل دهید. پیشنهاد می کنیم که در صورت لزوم برای پر کردن فرم آنلاین برای درخواست ویزای آلمان، حتما از راهنمایی مشاوران مجرب در این زمینه استفاده کنید، تا فرم درخواست شما به درستی پر شود. برای دریافت ویزای تضمینی آلمان حتما باید فرم اصلی درخواست ویزا آلمان به همراه کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی و گذرنامه خود، دو قطعه عکس رنگی، مدارکی مبنی بر تمکن مالی، 6 گردش آخر حساب جاری بانکی خود، گواهی اشتغال به کار و یا تحصیل و... را در اختیار سفارت خانه آلمان قرار دهید.

برای دریافت ویزای تضمینی آلمان حتما باید شخص متقاضی خود برای قرار ملاقات حضوری در محل سفارت خانه آلمان حاضر شود و در مصاحبه خود، از هر گونه دروغ و ابهام خودداری کند.

توصیه می کنیم به بهانه دریافت ویزای تضمینی آلمان گول افراد سودجو را نخورید! این افراد به بهانه های دریافت ویزا آلمان و یا ویزا شنگن آلمان در مدت زمان کوتاه و با هزینه های پایین از متقاضیان سفر و اقامت در آلمان سوء استفاده می کنند. دریافت ویزا باید طبق قوانین و مقررات آلمان مراحل خود را طی کند تا باعث رجکت شدن ویزای فرد متقاضی نشود.

لازم به ذکر است که گاهی ارائه اسناد جعلی و یا مبهم برای دریافت ویزای تضمینی آلمان می تواند درخواست شما را رجکت کند و یا گاهی تا مدت های طولانی اجازه درخواست مجدد برای دریافت ویزا آلمان را نداشته باشید. گاهی نیز به دلیل جعلی بودن اسناد حکم قضایی و پیگرد قانونی صادر می شود که این امر باعث می شود که فرد متقاضی تا مدت طولانی اجازه درخواست ویزا را نداشته باشد.

ویزای تضمینی آلمان را می توان با توجه به هدف متقاضی از سفر به آلمان به ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای توریستی، ویزای دیدار خانواده و اقوام، ویزای تجاری، برای اقامت های طولانی مدت و کوتاه مدت تقسیم کرد.

دعوت نامه آلمان

دعوتنامه از طرف شخص و یا وابستگان و یا شرکت خاصی برای دعوت متقاضی سفر به آلمان ارسال می شود. دعوتنامه هدف شخص را از سفر به آلمان مشخص می کند، بر این اساس دعوتنامه به انواع مختلف از جمله دعوتنامه توریستی، دعوتنامه تجاری، دعوتنامه نمایشگاهی، دعوتنامه پزشکی و دعوتنامه کاری تقسیم می شود. بیشترین دعوتنامه ای که مورد استقبال قرار می گیرد دعوتنامه توریستی است. لازم به ذکر است که دریافت دعوتنامه به معنی اجازه ورود به کشور آلمان نمی باشد و تنها می تواند اخذ ویزای آلمان را تسریع بخشد. در صورت داشتن دعوتنامه باید روال قانونی آن طی شود. در هنگام مراجعه به سفارت باید دعوتنامه آلمان تحویل سفارت داده شود و درستی آن به تایید کارشناس سفارت برسد. در ادامه به بررسی انواع دعوتنامه آلمان می پردازیم.

دعوتنامه توریستی آلمان:

علاوه بر اینکه در این مرحله شخص باید تمام مراحل قانونی اخذ ویزا را پشت سر بگذارد، دعوتنامه آلمان می تواند در روند آن تاثیر گذاشته و به آن سرعت بخشد. این روال عموما با دعوتنامه توریستی کوتاه تر و ساده تر می شود. دعوتنامه توریستی از طرف یکی از آشنایان و یا وابستگان مقیم آلمان ارسال می شود. در این نوع دعوتنامه شخص تنها برای هدف توریستی می تواند وارد آلمان شود و هر نوع استفاده دیگر از دعوتنامه توریستی آلمان پیگرد قانونی دارد.

دعوتنامه تجاری آلمان:

این نوع دعوتنامه اصولا بین شرکای تجاری به منظور خرید و فروش و امور مشابه رد و بدل می شود. در صورتی که تمام هزینه های دعوت شونده از طرف شخص دعوت کننده پرداخت شود، حتما باید مکتوب شود. برای سفارت بسیار مهم است که این دعوتنامه معتبر باشد و تمام توضیحات در آن بیان شده باشد و به مهر و امضای شرکت دعوت کننده برسد.

دعوتنامه کاری:

در صورتی که فرد توانسته باشد از طریق ارسال مدارک تحصیلی و رزومه کاری خود برای کارفرما در آلمان، کار پیدا کند، دعوتنامه از طرف کارفرما و شرکت وی برای دعوت از شخص برای کار در آلمان ارسال می شود. در این دعوتنامه کارفرما به طور کامل فرد دعوت شونده را ضمانت می کند.

دعوتنامه نمایشگاهی:

همه ساله در آلمان نمایشگاه های بین المللی و معتبر زیادی برگزار می شود. برگزار کنندگان این نمایشگاه ها از شرکت های مرتبط زیادی در سرتاسر دنیا دعوت به حضور در نمایشگاه می کنند. در صورتی که شرکت مورد نظر در ایران تمام مراحل قانونی دریافت غرفه در آلمان را انجام دهد، می تواند به این کشور مراجعه کند. این دعوتنامه بسیار شبیه به دعوتنامه تجاری است و قوانین و مقررات آلمان در رابطه با این دعوتنامه بسیار سختگیرانه است.

دعوتنامه پزشکی:

در این دعوتنامه شخص جهت استفاده از امکانات بیمارستان های آلمان، مدارک خود را برای بیمارستان مورد نظر ارسال می کند و در صورت تایید از بیمارستان مورد نظر می تواند به این کشور سفر کند. در دعوتنامه پزشکی تمام هزینه ها و مدت زمان درمان ثبت شده است.


نکته مهم در نوشتن دعوتنامه آلمان این است که شخص به صورت دقیق و بدون ابهام و دروغ، تمام اهداف سفر و اقامت در آلمان را بیان کند. در ادامه می توانید طریقه نوشتن دعوتنامه و اینکه چه مواردی در نوشتن آن باید رعایت شود، اشاره می کنیم:

تاریخ نامه ای که نوشته شده

نام سفارت

اطلاعات تماس سفارت

افتخارات و بیانیه ها

دعوت از نام شخص (مهمان)

دعوتنامه شهروند

اطلاعات تماس شخص

نام متقاضی

شماره گذرنامه متقاضی

هدف سفر

ارتباط با شخص دعوت کننده

تاریخ سفر

سفرنامه سفر

تاریخ پایان سفر

دعوتنامه با امضای شخص دعوت کننده

مدارک هویتی دعوت کننده

علاوه بر این موارد، باید نامه رسمی از طرف شهرداری آلمان نیز (دعوت کننده) همراه با سایر مدارک ویزا آلمان در اختیار کنسولگری قرار گیرد.


هزینه زندگی آلمان

اگر قصد مهاجرت و زندگی و یا حتی اقامت در مدت مشخصی در آلمان را دارید و ویزا آلمان را تهیه کرده اید، باید از اطلاعاتی مانند هزینه زندگی در آلمان آگاهی داشته باشید. دانستن این مسئله می تواند در انتخاب مکان زندگی، کار و نوع استفاده از حمل و نقل در این کشور کمک کند. هزینه زندگی در آلمان دغدغه همیشگی مهاجران به این کشور می باشد.

یکی از هزینه های مهم زندگی در آلمان خورد و خوراک است که با متوسط هزینه ها در اروپا مطابقت دارد. هزینه ای که یک فرد برای غذا در یک رستوران معمولی پرداخت می کند برابر با حدودا 8 یورو می باشد. این هزینه برای دو نفر و در یک رستوران متوسط برابر با 40 یورو است. برای نوشیدنی های گرم نیز باید هزینه ای بین 1.5 تا 3 یورو پرداخت کنید.

می توان گفت که هزینه زندگی در آلمان در مناطق مختلف متفاوت می باشد و می توان برای پایین آوردن آن در مناطقی که هزینه ها پایین تر است زندگی کرد. شهر فرانکفورت در در رتبه بندی مرسر در سال 2012 گران ترین شهر آلمان بوده است که در رتبه 88 در دنیا قرار گرفت. پس از آن نیز می توان به شهرهای مونیخ، برلین و هامبورگ اشاره کرد. شهرهایی که به نسبت ارزان تر می باشند نیز اشتوتگارت، لایپزیگ و نورنبرگ است. در کل میزان هزینه زندگی در آلمان، در غرب بیشتر می باشد.

از دیگر هزینه زندگی در آلمان مسکن و اجاره خانه است. اجاره یک آپارتمان دو خوابه در آلمان برابر با 300 یورو در ماه می باشد. البته این هزینه در مناطق محبوب و شهرهای بزرگ بیشتر خواهد بود. مثلا یک آپارتمان دو خوابه در حومه برلین ماهانه 400 یورو اجاره دارد. که در مناطق مرکزی شهر دو تا سه برابر می شود.

حمل و نقل عمومی نیز در این کشور به راحتی در دسترس است که می توانید با تهیه کارت های Bahn-Card سالانه از تخفیفهای 25، 50 و صد در صدی استفاده کنید. 

همچنین خرید از مراکز خرید آلمان را می توانید به زمان هایی موکول کنید، که فروشگاه های آن در تخفیف هستند تا از هزینه زندگی در آلمان کاهش دهید.

پذیرش تحصیلی آلمان

برای پذیرش تحصیلی در آلمان باید مدارکی را در اختیار دانشگاه های این کشور قرار دهید، تا با بررسی آن ها اجازه تحصیل در این کشور و ویزا آلمان برای شما صادر شود. در صورتی که مدارک تحصیلی مورد تایید قرار نگیرد، که به منزله سطح علمی پایین می باشد، می توانید با گذراندن دوره کوتاهی در کالج های این کشور به سطح علمی مورد نظر رسیده و برای دانشگاه های این کشور درخواست پذیرش تحصیلی آلمان بدهید.

دفترهای روابط بین الملل دانشگاه ها (Akademisches Auslandsamt) مسئول صدور جواز تحصیل به متقاضیان واجد شرایط در آلمان می باشند. باید ایمیلی به این بخش از دانشگاه ها بزنید و از آن ها بخواهید که فرم های درخواست پذیرش و یا دفترچه راهنما را برای شما ارسال کنند. پس از پر کردن فرم ها آن را به همراه مدارک مورد نیاز به بخش روابط بین الملل دانشگاه ارسال کنید.

لازم به ذکر است که برای نیم سال زمستانی (اول اکتبر) باید مدارک خود را حداکثر تا 16 ژانویه و برای شروع تحصیل در نیم سال تابستانی (اول آوریل) باید این مدارک را حداکثر تا 15 ژوئن ارسال کرده باشید. توجه داشته باشید که باید این مدارک را به زبان آلمانی و یا انگلیسی ترجمه کنید.

دانشگاه های آلمان دارای دو سیستم دولتی و خصوصی می باشد. در صورتی که بتوانید از دانشگاه های دولتی پذیرش تحصیلی آلمان را اخذ کنید، هزینه های تحصیل بسیار کاهش می یابد که در واقع می توان گفت رایگان است و هزینه های کمی هم که پرداخت می کنید، بابت بخش اداری و تسهیلاتی است که در اختیار شما قرار می گیرد. 

در قوانین تحصیل در آلمان، تحصیل در دوره کارشناسی نیاز به مدارک دیپلم متقاضی و ریز نمرات دارد. این مقطع 4 سال می باشد. تحصیل در دوره کارشناسی ارشد نیز نیازمند مدارک کارشناسی از دانشگاه های معتبر مانند دانشگاه دولتی، دانشگاه آزاد و... می باشد. این مقطع نیز 2 سال به طول می انجامد. تحصیل در مقطع دکتری نیز 3 تا 5 سال به طول می انجامد. پذیرش تحصیلی آلمان در این مقطع سخت تر است و حتما باید رزومه تحصیلی بسیار خوبی داشته باشید. این مقطع در آلمان بیشتر به زبان آلمانی تدریس می شود؛ البته دانشجویان در برخی مواقع می توانند تز خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه دهند.

ویزای فوری آلمان

ویزای فوری آلمان و وقت سفارت فوری آلمان از جمله عنوان هایی است که می تواند در دل هر متقاضی دریافت این ویزا، وعده های به ثمر رسیدن و اخذ ویزا آلمان به راحتی و بدون دردسر و رجکت را بدهد. در حالی که این تضمین تنها می تواند از طرف آژانس های مسافرتی معتبر و کارگزاران مورد تایید تحقق یابد.

چندین عامل می تواند در صدور ویزای فوری آلمان تاثیر گذار باشد. درست و صحیح و کامل بودن تمام مدارک ویزا آلمان، به موقع حاضر شدن در مصاحبه و خودداری از ابهام و دروغ در توضیح هدف از سفر خود و همینطور خودداری از ارائه مدارک جعلی می تواند به صدور هر چه سریعتر ویزای فوری آلمان کمک کند.

و اما آژانس های مسافرتی چه نقشی می توانند داشته باشند؟ آژانس های مسافرتی معتبر با ارائه خدماتی در جهت تکمیل مدارک و پر کردن اصل فرم درخواست ویزا و همچنین پیگیری های بعد از آن به عنوان کارگزار متقاضی این روند را سرعت می بخشد.

در بیشتر مواقع این روند بین 1 تا 5 ماه به طول می انجامد، اما این مسئله بستگی بسیار زیادی به زمانی دارد که برای دریافت ویزا اقدام می کنید. در تابستان ها و تعطیلات ژانویه این درخواست ها بیشتر خواهد بود و مطمئنن با این شلوغی امکان بررسی سریع پرونده ها از بین می رود. پس توصیه می کنیم که زوتر از زمان سفر خود برای دریافت ویزای فوری آلمان اقدام کنید.

از دیگر مواردی که می تواند شما را به دریافت ویزای فوری آلمان نزدیک تر کند، دعوتنامه آلمان می باشد. البته باید توجه داشته باشید که دعوتنامه نمی تواند به تنهایی اجازه ورود به کشور آلمان باشد، ولی می تواند به مقدار خیلی زیادی روند این پروسه را سرعت بخشد.

در این بین مراقب افراد سودجو با وعده های قلابی باشید. توجه داشته باشید که این افراد هیچ کمکی به انجام این روند نخواهند کرد و تنها با دریافت پول های کلان، وقت و هزینه شما را به هدر خواهند داد. همچنین در برخی موارد ممکن است با ارائه مدارک جعلی برای تسریع در روند این پروسه، شما را به دردسر انداخته و موجب پیگرد قانونی شوند. 

اطلاعات کشور آلمان

آلمان در اروپا واقع شده است و پایتخت آن برلین می باشد. از اطلاعات این کشور می توان به مساحت آن که حدود 357.121 کیلومتر مربع می باشد و 82 میلیون نفر جمعیت دارد اشاره کرد، که می توان گفت پر جمعیت ترین کشور جهان است. زبان رسمی در این کشور آلمانی است و واحد پول یورو می باشد. اقتصاد این کشور بسیار پیشرو بوده و بزرگترین صادر کننده کالا و دومین کشور وارد کننده، در جهان است. در سال 2002 میلادی این کشور بزرگترین مصرف کننده انرژی در دنیا شناخته شد، بر این اساس تامین نیمی از انرژی مصرفی کشور را بر پایه انرژی های تجدید پذیر قرار دادند. همچنین بانکداری و امور مالی از منابع مهم درآمد ارز خارجی در آلمان است، شهر فرانکفورت یکی از مراکز اصلی امور مالی و تجاری در جهان است. اطلاعات کشور آلمان برای افرادی که قصد بازدید از این کشور را دارند بسیار مفید است. آلمان در زمینه گردشگری نیز بسیار فعال است و به دلیل داشتن معماری و تاریخ پر فراز و نشیب و جاذبه های گردشگری آلمان دارای آثار تاریخی فراوانی می باشد.

شهرهای برلین، مونیخ، رتنبورگ آن در تراوبر، هامبورگ، کلن، هایدنبرگ، فرانکفورت، نورنبرگ، هایدلبرگ، برمن و دوسلدورف و... از شهرهای دیدنی و تاریخی-گردشگری آلمان هستند. در آلمان بیش از 150 کاخ وجود دارد. مردم آلمان عموما مردمی جدی تلقی می شوند، با این حال بسیار مهربان و فداکار هستند. آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ارزان تر است. هزینه هتل های آلمان و هاستل در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان تر است. آلمان به سرزمین شعرا و فیلسوفان معروف است. نویسندگان و شعرای آلمانی برنده 13 جایزه نوبل شده اند. آلمان بزرگترین کشور در زمینه تولید خودرو در جهان می باشد، این کشور در سال 2014 بیشتر از سه میلیون خودروی آلمانی به فروش رسانده است. برای سفر به آلمان باید ویزا آلمان را دریافت کنید، و برای ارسال مدارک ویزا آلمان به این کشور می توانید از خدمات پیکاپ ویزا استفاده کنید.

نظر خودرا از طریق فرم زیر ارسال کنید

نظر خودرا از طریق فرم زیر ارسال کنید