فرم ورود به پنل
ثبت نام
رمز عبور را فراموش کرده ام ؟
ویزا آلمان
امتیاز 5 از 5 از بین 100 امتیاز دهنده به ویزا آلمان
ویزا آلمان

آلمان از جمله کشورهایی است که علاوه بر صنعت رو به رشد و پیشرفت های روز افزون دارای استانداردهای زندگی، آموزش، درمان و... می باشد که این کشور را به مقصد اول بسیاری از افراد، قرار داده است. علاوه بر این موارد این کشور به لحاظ قدمت و تاریخچه پر فراز و نشیب دارای جاذبه های گردشگری نیز برای گردشگران می باشد. برای ورود به این کشور باید ویزا آلمان را تهیه کنید. ویزا آلمان برای اهداف مختلف برای سفر به این کشور صادر می شود. همچنین این کشور عضو پیمان شنگن می باشد، که حتما باید ویزا شنگن تهیه شود. بنابراین برای تسهیل در روند صدور ویزا آلمان، مراحل اولیه از جمله جمع آوری مدارک و انگشت نگاری را به دفتر خدمات ویزا واگذار کرده است.

انواع ویزا آلمان عبارت است از:

ویزا تحصیلی آلمان

ویزا کاری و سرمایه گذاری آلمان

ویزا توریستی

ویزا درمان و پزشکی

ویزا تجاری

ویزا ماموریت کاری

ویزا سمینار و کنگره

ویزا مسابقات ورزشی

ویزا ترانزیت فرودگاهی

ویزا همراه بیمار

ویزا نماشگاهی

ویزا دیدار خانواده و بستگان

ویزای شنگن آلمان اجازه حضور متقاضی تا 90 روز را در این کشور می دهد و پس از اتمام آن فرد باید از آلمان خارج شود. برای طی کردن مراحل ویزا آلمان ابتدا باید نسبت به دریافت فرم ویزا مورد نظر خود از طریق سایت سفارت این کشور اقدام کنید. پس از آن باید نسبت به آماده سازی مدارک ویزا آلمان اقدام کنید. پس از آن نیز باید وقت ملاقات حضوری از سفارت خانه آلمان را دریافت کنید. برای دریافت وقت سفارت و دریافت ویزا باید سه ماه قبل از تاریخ سفر خود اقدام کنید. ویزا آلمان طی 3 هفته صادر می شود. 

در ملاقات حضوری در سفارت حتما باید مدارک ویزا آلمان را به همراه خود داشته باشید. توصیه می کنیم در هنگام مصاحبه با افسر کنسولگری از ابهام و دروغگویی بپرهیزید و اهداف سفر خود را به صورت شفاف و واضح توضیح دهید تا بتواند وی را قانع کند زیرا در غیر این صورت می تواند یکی از دلایل رجکت ویزا آلمان محسوب شود.

مدارک مورد نیاز ویزا آلمان عبارت است از:

فرم درخواست ویزا آلمان که به صورت دقیق پر شده باشد

اصل شناسنامه و کارت ملی

سه قطعه عکس رنگی 4.5* 3.5 زمینه سفید

اصل پاسپورت که به مدت شش ماه از تاریخ سفر اعتبار داشته باشد

دعوتنامه آلمان (در صورت وجود)

اجازه کتبی و رسمی والدین برای کودکانی که تنها و یا با شخص ثالث سفر می کنند

اسناد رسمی شغلی و منابع مالی

گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و دانش آموزان

بیمه مسافرتی

رزرو بلیط هواپیما به یکی از فرودگاه های آلمان

فاکتور پرداخت شده رزرو یکی از هتل های آلمان برای کل مدت اقامت در آلمان


سفارت خانه آلمان

سفارت خانه آلمان مکانی است برای تبادلات دیپلماتیک بین دو کشور ایران و آلمان. همچنین در این مکان مراحل مربوط به ویزا آلمان، اقامت، امور مربوط به افراد آلمانی که در ایران زندگی می کنند و سایر موارد انجام می شود. در هنگام انجام پروسه ویزا آلمان حتما باید به سفارت خانه آلمان جهت مصاحبه با افسر کنسولگری و بیان دلایل سفر به آلمان و همچنین انجام مراحل انگشت نگاری و ارائه مدارک ویزا آلمان مراجعه کنید. همچنین سفارت خانه آلمان از طریق سایت و ایمیل نیز می تواند با مراجعه کنندگان در ارتباط باشد و به امور آن ها رسیدگی کند. سفارت خانه آلمان در تهران قرار دارد.

توصیه می کنیم پیش از تعیین وقت مصاحبه به سفارت خانه آلمان نروید، زیرا نتیجه ای نخواهد داشت.  سفارت خانه آلمان مجموعه قوانینی دارد که با رعایت آن می توانید به راحتی به انجام امور ویزا آلمان خود برسید.

پس از اتمام ثبت نام سعی کنید وقت ملاقات حضوری خود را طی 7 روز پس از دریافت ایمیل تایید قرار دهید. زیرا در غیر این صورت به طور خودکار حذف خواهد شد. چنانچه نتوانید در وقت ملاقات حضوری خود در سفارت آلمان حضور داشته باشید باید آن را لغو کنید و مجددا تمام این مراحل را طی کنید.

ساعات کاری سفارت خانه آلمان برای ارائه مدارک ویزا آلمان در ایران از این قرار می باشد:

روزهای یکشنبه، چهارشنبه و پنجشنبه از ساعت 7 صبح تا 15:30

روزهای دوشنبه و سه شنبه از ساعت 7 صبح تا 16

همچنین ساعات کاری سفارت خانه آلمان در ماه های جولای و آگوست:

در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 7 صبح تا 14:30 است و در روزهای جمعه و شنبه تعطیل می باشد.

ساعات کاری بخش تایید مدارک ویزا آلمان در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 7:30 تا 10:30 بدون نیاز به تعیین وقت قبلی می باشد.

آدرس ایمیل سفارت خانه آلمان: info@tehran.diplo.de 

آدرس سفارت خانه آلمان در ایران: تهران، خیابان فردوسی، روزبروی بانک مرکزی، پلاک 320


ویزای تضمینی آلمان

ویزای تضمینی آلمان در صورتی می تواند صادر شود که تمام مدارک ویزا آلمان را به درستی و به دور از ابهام و نواقص به سفارت خانه آلمان تحویل دهید. پیشنهاد می کنیم که در صورت لزوم برای پر کردن فرم آنلاین برای درخواست ویزای آلمان، حتما از راهنمایی مشاوران مجرب در این زمینه استفاده کنید، تا فرم درخواست شما به درستی پر شود. برای دریافت ویزای تضمینی آلمان حتما باید فرم اصلی درخواست ویزا آلمان به همراه کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی و گذرنامه خود، دو قطعه عکس رنگی، مدارکی مبنی بر تمکن مالی، 6 گردش آخر حساب جاری بانکی خود، گواهی اشتغال به کار و یا تحصیل و... را در اختیار سفارت خانه آلمان قرار دهید.

برای دریافت ویزای تضمینی آلمان حتما باید شخص متقاضی خود برای قرار ملاقات حضوری در محل سفارت خانه آلمان حاضر شود و در مصاحبه خود، از هر گونه دروغ و ابهام خودداری کند.

توصیه می کنیم به بهانه دریافت ویزای تضمینی آلمان گول افراد سودجو را نخورید! این افراد به بهانه های دریافت ویزا آلمان و یا ویزا شنگن آلمان در مدت زمان کوتاه و با هزینه های پایین از متقاضیان سفر و اقامت در آلمان سوء استفاده می کنند. دریافت ویزا باید طبق قوانین و مقررات آلمان مراحل خود را طی کند تا باعث رجکت شدن ویزای فرد متقاضی نشود.

لازم به ذکر است که گاهی ارائه اسناد جعلی و یا مبهم برای دریافت ویزای تضمینی آلمان می تواند درخواست شما را رجکت کند و یا گاهی تا مدت های طولانی اجازه درخواست مجدد برای دریافت ویزا آلمان را نداشته باشید. گاهی نیز به دلیل جعلی بودن اسناد حکم قضایی و پیگرد قانونی صادر می شود که این امر باعث می شود که فرد متقاضی تا مدت طولانی اجازه درخواست ویزا را نداشته باشد.

ویزای تضمینی آلمان را می توان با توجه به هدف متقاضی از سفر به آلمان به ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای توریستی، ویزای دیدار خانواده و اقوام، ویزای تجاری، برای اقامت های طولانی مدت و کوتاه مدت تقسیم کرد.

دعوت نامه آلمان

دعوتنامه از طرف شخص و یا وابستگان و یا شرکت خاصی برای دعوت متقاضی سفر به آلمان ارسال می شود. دعوتنامه هدف شخص را از سفر به آلمان مشخص می کند، بر این اساس دعوتنامه به انواع مختلف از جمله دعوتنامه توریستی، دعوتنامه تجاری، دعوتنامه نمایشگاهی، دعوتنامه پزشکی و دعوتنامه کاری تقسیم می شود. بیشترین دعوتنامه ای که مورد استقبال قرار می گیرد دعوتنامه توریستی است. لازم به ذکر است که دریافت دعوتنامه به معنی اجازه ورود به کشور آلمان نمی باشد و تنها می تواند اخذ ویزای آلمان را تسریع بخشد. در صورت داشتن دعوتنامه باید روال قانونی آن طی شود. در هنگام مراجعه به سفارت باید دعوتنامه آلمان تحویل سفارت داده شود و درستی آن به تایید کارشناس سفارت برسد. در ادامه به بررسی انواع دعوتنامه آلمان می پردازیم.

دعوتنامه توریستی آلمان:

علاوه بر اینکه در این مرحله شخص باید تمام مراحل قانونی اخذ ویزا را پشت سر بگذارد، دعوتنامه آلمان می تواند در روند آن تاثیر گذاشته و به آن سرعت بخشد. این روال عموما با دعوتنامه توریستی کوتاه تر و ساده تر می شود. دعوتنامه توریستی از طرف یکی از آشنایان و یا وابستگان مقیم آلمان ارسال می شود. در این نوع دعوتنامه شخص تنها برای هدف توریستی می تواند وارد آلمان شود و هر نوع استفاده دیگر از دعوتنامه توریستی آلمان پیگرد قانونی دارد.

دعوتنامه تجاری آلمان:

این نوع دعوتنامه اصولا بین شرکای تجاری به منظور خرید و فروش و امور مشابه رد و بدل می شود. در صورتی که تمام هزینه های دعوت شونده از طرف شخص دعوت کننده پرداخت شود، حتما باید مکتوب شود. برای سفارت بسیار مهم است که این دعوتنامه معتبر باشد و تمام توضیحات در آن بیان شده باشد و به مهر و امضای شرکت دعوت کننده برسد.

دعوتنامه کاری:

در صورتی که فرد توانسته باشد از طریق ارسال مدارک تحصیلی و رزومه کاری خود برای کارفرما در آلمان، کار پیدا کند، دعوتنامه از طرف کارفرما و شرکت وی برای دعوت از شخص برای کار در آلمان ارسال می شود. در این دعوتنامه کارفرما به طور کامل فرد دعوت شونده را ضمانت می کند.

دعوتنامه نمایشگاهی:

همه ساله در آلمان نمایشگاه های بین المللی و معتبر زیادی برگزار می شود. برگزار کنندگان این نمایشگاه ها از شرکت های مرتبط زیادی در سرتاسر دنیا دعوت به حضور در نمایشگاه می کنند. در صورتی که شرکت مورد نظر در ایران تمام مراحل قانونی دریافت غرفه در آلمان را انجام دهد، می تواند به این کشور مراجعه کند. این دعوتنامه بسیار شبیه به دعوتنامه تجاری است و قوانین و مقررات آلمان در رابطه با این دعوتنامه بسیار سختگیرانه است.

دعوتنامه پزشکی:

در این دعوتنامه شخص جهت استفاده از امکانات بیمارستان های آلمان، مدارک خود را برای بیمارستان مورد نظر ارسال می کند و در صورت تایید از بیمارستان مورد نظر می تواند به این کشور سفر کند. در دعوتنامه پزشکی تمام هزینه ها و مدت زمان درمان ثبت شده است.


نکته مهم در نوشتن دعوتنامه آلمان این است که شخص به صورت دقیق و بدون ابهام و دروغ، تمام اهداف سفر و اقامت در آلمان را بیان کند. در ادامه می توانید طریقه نوشتن دعوتنامه و اینکه چه مواردی در نوشتن آن باید رعایت شود، اشاره می کنیم:

تاریخ نامه ای که نوشته شده

نام سفارت

اطلاعات تماس سفارت

افتخارات و بیانیه ها

دعوت از نام شخص (مهمان)

دعوتنامه شهروند

اطلاعات تماس شخص

نام متقاضی

شماره گذرنامه متقاضی

هدف سفر

ارتباط با شخص دعوت کننده

تاریخ سفر

سفرنامه سفر

تاریخ پایان سفر

دعوتنامه با امضای شخص دعوت کننده

مدارک هویتی دعوت کننده

علاوه بر این موارد، باید نامه رسمی از طرف شهرداری آلمان نیز (دعوت کننده) همراه با سایر مدارک ویزا آلمان در اختیار کنسولگری قرار گیرد.


هزینه زندگی آلمان

اگر قصد مهاجرت و زندگی و یا حتی اقامت در مدت مشخصی در آلمان را دارید و ویزا آلمان را تهیه کرده اید، باید از اطلاعاتی مانند هزینه زندگی در آلمان آگاهی داشته باشید. دانستن این مسئله می تواند در انتخاب مکان زندگی، کار و نوع استفاده از حمل و نقل در این کشور کمک کند. هزینه زندگی در آلمان دغدغه همیشگی مهاجران به این کشور می باشد.

یکی از هزینه های مهم زندگی در آلمان خورد و خوراک است که با متوسط هزینه ها در اروپا مطابقت دارد. هزینه ای که یک فرد برای غذا در یک رستوران معمولی پرداخت می کند برابر با حدودا 8 یورو می باشد. این هزینه برای دو نفر و در یک رستوران متوسط برابر با 40 یورو است. برای نوشیدنی های گرم نیز باید هزینه ای بین 1.5 تا 3 یورو پرداخت کنید.

می توان گفت که هزینه زندگی در آلمان در مناطق مختلف متفاوت می باشد و می توان برای پایین آوردن آن در مناطقی که هزینه ها پایین تر است زندگی کرد. شهر فرانکفورت در در رتبه بندی مرسر در سال 2012 گران ترین شهر آلمان بوده است که در رتبه 88 در دنیا قرار گرفت. پس از آن نیز می توان به شهرهای مونیخ، برلین و هامبورگ اشاره کرد. شهرهایی که به نسبت ارزان تر می باشند نیز اشتوتگارت، لایپزیگ و نورنبرگ است. در کل میزان هزینه زندگی در آلمان، در غرب بیشتر می باشد.

از دیگر هزینه زندگی در آلمان مسکن و اجاره خانه است. اجاره یک آپارتمان دو خوابه در آلمان برابر با 300 یورو در ماه می باشد. البته این هزینه در مناطق محبوب و شهرهای بزرگ بیشتر خواهد بود. مثلا یک آپارتمان دو خوابه در حومه برلین ماهانه 400 یورو اجاره دارد. که در مناطق مرکزی شهر دو تا سه برابر می شود.

حمل و نقل عمومی نیز در این کشور به راحتی در دسترس است که می توانید با تهیه کارت های Bahn-Card سالانه از تخفیفهای 25، 50 و صد در صدی استفاده کنید. 

همچنین خرید از مراکز خرید آلمان را می توانید به زمان هایی موکول کنید، که فروشگاه های آن در تخفیف هستند تا از هزینه زندگی در آلمان کاهش دهید.

پذیرش تحصیلی آلمان

برای پذیرش تحصیلی در آلمان باید مدارکی را در اختیار دانشگاه های این کشور قرار دهید، تا با بررسی آن ها اجازه تحصیل در این کشور و ویزا آلمان برای شما صادر شود. در صورتی که مدارک تحصیلی مورد تایید قرار نگیرد، که به منزله سطح علمی پایین می باشد، می توانید با گذراندن دوره کوتاهی در کالج های این کشور به سطح علمی مورد نظر رسیده و برای دانشگاه های این کشور درخواست پذیرش تحصیلی آلمان بدهید.

دفترهای روابط بین الملل دانشگاه ها (Akademisches Auslandsamt) مسئول صدور جواز تحصیل به متقاضیان واجد شرایط در آلمان می باشند. باید ایمیلی به این بخش از دانشگاه ها بزنید و از آن ها بخواهید که فرم های درخواست پذیرش و یا دفترچه راهنما را برای شما ارسال کنند. پس از پر کردن فرم ها آن را به همراه مدارک مورد نیاز به بخش روابط بین الملل دانشگاه ارسال کنید.

لازم به ذکر است که برای نیم سال زمستانی (اول اکتبر) باید مدارک خود را حداکثر تا 16 ژانویه و برای شروع تحصیل در نیم سال تابستانی (اول آوریل) باید این مدارک را حداکثر تا 15 ژوئن ارسال کرده باشید. توجه داشته باشید که باید این مدارک را به زبان آلمانی و یا انگلیسی ترجمه کنید.

دانشگاه های آلمان دارای دو سیستم دولتی و خصوصی می باشد. در صورتی که بتوانید از دانشگاه های دولتی پذیرش تحصیلی آلمان را اخذ کنید، هزینه های تحصیل بسیار کاهش می یابد که در واقع می توان گفت رایگان است و هزینه های کمی هم که پرداخت می کنید، بابت بخش اداری و تسهیلاتی است که در اختیار شما قرار می گیرد. 

در قوانین تحصیل در آلمان، تحصیل در دوره کارشناسی نیاز به مدارک دیپلم متقاضی و ریز نمرات دارد. این مقطع 4 سال می باشد. تحصیل در دوره کارشناسی ارشد نیز نیازمند مدارک کارشناسی از دانشگاه های معتبر مانند دانشگاه دولتی، دانشگاه آزاد و... می باشد. این مقطع نیز 2 سال به طول می انجامد. تحصیل در مقطع دکتری نیز 3 تا 5 سال به طول می انجامد. پذیرش تحصیلی آلمان در این مقطع سخت تر است و حتما باید رزومه تحصیلی بسیار خوبی داشته باشید. این مقطع در آلمان بیشتر به زبان آلمانی تدریس می شود؛ البته دانشجویان در برخی مواقع می توانند تز خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه دهند.

ویزای فوری آلمان

ویزای فوری آلمان و وقت سفارت فوری آلمان از جمله عنوان هایی است که می تواند در دل هر متقاضی دریافت این ویزا، وعده های به ثمر رسیدن و اخذ ویزا آلمان به راحتی و بدون دردسر و رجکت را بدهد. در حالی که این تضمین تنها می تواند از طرف آژانس های مسافرتی معتبر و کارگزاران مورد تایید تحقق یابد.

چندین عامل می تواند در صدور ویزای فوری آلمان تاثیر گذار باشد. درست و صحیح و کامل بودن تمام مدارک ویزا آلمان، به موقع حاضر شدن در مصاحبه و خودداری از ابهام و دروغ در توضیح هدف از سفر خود و همینطور خودداری از ارائه مدارک جعلی می تواند به صدور هر چه سریعتر ویزای فوری آلمان کمک کند.

و اما آژانس های مسافرتی چه نقشی می توانند داشته باشند؟ آژانس های مسافرتی معتبر با ارائه خدماتی در جهت تکمیل مدارک و پر کردن اصل فرم درخواست ویزا و همچنین پیگیری های بعد از آن به عنوان کارگزار متقاضی این روند را سرعت می بخشد.

در بیشتر مواقع این روند بین 1 تا 5 ماه به طول می انجامد، اما این مسئله بستگی بسیار زیادی به زمانی دارد که برای دریافت ویزا اقدام می کنید. در تابستان ها و تعطیلات ژانویه این درخواست ها بیشتر خواهد بود و مطمئنن با این شلوغی امکان بررسی سریع پرونده ها از بین می رود. پس توصیه می کنیم که زوتر از زمان سفر خود برای دریافت ویزای فوری آلمان اقدام کنید.

از دیگر مواردی که می تواند شما را به دریافت ویزای فوری آلمان نزدیک تر کند، دعوتنامه آلمان می باشد. البته باید توجه داشته باشید که دعوتنامه نمی تواند به تنهایی اجازه ورود به کشور آلمان باشد، ولی می تواند به مقدار خیلی زیادی روند این پروسه را سرعت بخشد.

در این بین مراقب افراد سودجو با وعده های قلابی باشید. توجه داشته باشید که این افراد هیچ کمکی به انجام این روند نخواهند کرد و تنها با دریافت پول های کلان، وقت و هزینه شما را به هدر خواهند داد. همچنین در برخی موارد ممکن است با ارائه مدارک جعلی برای تسریع در روند این پروسه، شما را به دردسر انداخته و موجب پیگرد قانونی شوند. 

اطلاعات کشور آلمان

آلمان در اروپا واقع شده است و پایتخت آن برلین می باشد. از اطلاعات این کشور می توان به مساحت آن که حدود 357.121 کیلومتر مربع می باشد و 82 میلیون نفر جمعیت دارد اشاره کرد، که می توان گفت پر جمعیت ترین کشور جهان است. زبان رسمی در این کشور آلمانی است و واحد پول یورو می باشد. اقتصاد این کشور بسیار پیشرو بوده و بزرگترین صادر کننده کالا و دومین کشور وارد کننده، در جهان است. در سال 2002 میلادی این کشور بزرگترین مصرف کننده انرژی در دنیا شناخته شد، بر این اساس تامین نیمی از انرژی مصرفی کشور را بر پایه انرژی های تجدید پذیر قرار دادند. همچنین بانکداری و امور مالی از منابع مهم درآمد ارز خارجی در آلمان است، شهر فرانکفورت یکی از مراکز اصلی امور مالی و تجاری در جهان است. اطلاعات کشور آلمان برای افرادی که قصد بازدید از این کشور را دارند بسیار مفید است. آلمان در زمینه گردشگری نیز بسیار فعال است و به دلیل داشتن معماری و تاریخ پر فراز و نشیب و جاذبه های گردشگری آلمان دارای آثار تاریخی فراوانی می باشد.

شهرهای برلین، مونیخ، رتنبورگ آن در تراوبر، هامبورگ، کلن، هایدنبرگ، فرانکفورت، نورنبرگ، هایدلبرگ، برمن و دوسلدورف و... از شهرهای دیدنی و تاریخی-گردشگری آلمان هستند. در آلمان بیش از 150 کاخ وجود دارد. مردم آلمان عموما مردمی جدی تلقی می شوند، با این حال بسیار مهربان و فداکار هستند. آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ارزان تر است. هزینه هتل های آلمان و هاستل در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان تر است. آلمان به سرزمین شعرا و فیلسوفان معروف است. نویسندگان و شعرای آلمانی برنده 13 جایزه نوبل شده اند. آلمان بزرگترین کشور در زمینه تولید خودرو در جهان می باشد، این کشور در سال 2014 بیشتر از سه میلیون خودروی آلمانی به فروش رسانده است. برای سفر به آلمان باید ویزا آلمان را دریافت کنید، و برای ارسال مدارک ویزا آلمان به این کشور می توانید از خدمات پیکاپ ویزا استفاده کنید.

نظر خودرا از طریق فرم زیر ارسال کنید