فرم ورود به پنل
ثبت نام
رمز عبور را فراموش کرده ام ؟

بهترین رشته های تحصیلی در ترکیه چیست ؟

23 اسفند 1399

توضیحات بیشتر

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه بپردازیم اما قبل از آن لازم می‌دانیم کمی درباره جهان صحبت کنیم و وضعیت را مورد بررسی قرار دهیم.

معمولاً بهترین رشته‌های دانشگاهی در کشورهای مختلف دنیا بنا به اهمیت و برد کاری‌شان در کشور متفاوت است. بطور مطمئن در ایران شاغلین رشته‌های پزشکی بخصوص متخصصین این رشته درآمد خوبی دارند و معمولا رشته‌های پزشکی را جزء بهترین و بهترین رشته‌ها در ایران می‌دانند به همین منظور هم سالیانه تعداد متقاضیان این رشته‌ها بیش از بقیه است. ولی در کشورهای دیگر چون امریکا اینطور نیست و مهندسین مربوط به نفت و یا پتروشیمی پول بیشتری نصیب آنها می‌شود.

در کشور امریکا رشته‌های پزشکی و زیر گروه‌های آن در رده‌های میانی درآمدی جامعه قرار دارند. همچنین رشته‌های دانشگاهی مهندسی نفت و گاز در صدر هستند هرچند که بالاترین درصد بیکاری حدود ۷% را دارند. افرادی که در این رشته کار می‌کنند باید توانایی تخصصی خوبی در استخراج و فرآیندهای آن داشته باشند و برای این رشته، دورۀ چهارسالۀ لیسانس کفایت می‌کند.

پیش بینی می‌شود که با اهمیتی که انرژی در صنعت و زندگی مردم در آینده دارد بیکاری این قشر از مهندسین کمتر شود. در امریکا درآمد سالیانه مهندسین نفت در حدود ۱۱۹،۰۰۰ دلار در سال است که بالاترین درآمد نسبت به رشته‌های دانشگاهی دیگر به حساب می‌آید.
رشته های تحصیلی آمار، بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی به ترتیب با حدود در آمدی ۹۹،۴۰۰ دلار ، ۹۸،۵۰۰ دلار و ۹۵،۳۰۰ دلار در سال بعد از رشته تحصیلی مهندسی نفت جای دارند و از درصد بیکاری حدود ۲.۳ %  برخوردارند.
رشته‌های پزشکی و سلامت در آمریکا درآمدی در حدود ۹۵،۰۰۰ دلار در سال را دارند و رشته‌های تحصیلی ریاضیات کاربردی، زمین شناسی، مهندسی هسته‌ای، مهندسی کامپیوتر، علوم مالی، اقتصاد و مهندسی شیمی در ردیف‌های بعدی قرار دارند و  درآمدی حدود ۹۴،۵۰۰ دلار تا ۸۸،۰۰۰ دلار را در سال را دارند.

بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه

بررسی درآمدی رشته‌های دانشگاهی در کشور ترکیه

حال ببینیم پر درآمدترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه کدام‌ها هستند؟ طبق بررسی‌های انجام شده از وضعیت درآمدی رشته‌های تحصیلی در بارار کار کشور ترکیه، درآمد مهندسین نرم افزار و برنامه نویس حدود ۷،۵۰۰ دلار در ماه است در صورتیکه در ایران درآمد ماهیانه برنامه نویس حداکثر پنج میلیون تومان است، به عبارتی درآمد ماهیانۀ یک برنامه نویس در ترکیه ۱.۵ برابر درآمد سالیانه یک برنامه نویس در ایران است. پس در واقع یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه حساب می‌شود.

رشته‌های پزشکی در ترکیه (عمومی و جراحی) و دندان پزشکی در ترکیه (ارتودونسی)، روانپزشکی با درآمدی بین ۲۵،۰۰۰ دلار تا ۱۵،۰۰۰ دلار ماهیانه در رتبه‌های اولیه در کشور ترکیه قرار دارند. رشته های مهندسی نفت، حقوق، حسابداری و مالی، فیزیک، مهندسی هوا فضا، مهندسی هسته‌ای، ریاضی، اداری و منابع انسانی، چشم پزشکی، روابط عمومی، کامپیوتر و برنامه نویسی، مهندسی برق، مهندسی مکانیک و مهندسی پزشکی هم در ردیف‌های درآمدی بعدی هستند که حدود درآمدی بین ۱۴،۰۰۰ تا ۷،۵۰۰ دلار را در ماه به خود اختصاص می‌دهند.

بهترین رشته‌در ترکیه

در همه کشورهای دنیا، نیاز بهداشت و سلامت مردم در اهمیت سیاست گذاری‌های مسئولین است مع الوصف رشته‌های تحصیلی پزشکی و زیر گروه‌های آن از نظر اشتغال و سطح درآمدی در موقعیت‌های بهتری نسبت به رشته های دیگر دانشگاهی است.

سازمان آموزش عالی ترکیه در جهت استاندارد سازی دانشگاه‌ها و موسسه‌های عالی ترکیه مطابق با قوانین اروپا و امریکا تلاش زیادی را به عمل می‌آورد و سعی می‌کند رشته‌های تحصیلی برای جامعه کارآمد باشد و جزو بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه باشد و صرفاً یک مدرک تحصیلی نباشد.
دانشجویان کشورهای دیگر هم با توجه به کیفیت علمی و کاربردی دانشگاه‌های ترکیه، این کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنند بطوری که دانشجویان در حین تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی آمادگی خوبی برای بازار کار دارند. هرچند که دولت ترکیه پشتیبان مالی خوبی هم برای دانشگاه‌ها است و امکانات مناسبی را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

در کشور ما ایران، دانشگاه اعم از دولتی و غیر دولتی زیاد هست و رشته‌های تحصیلی فراوانی در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شود ولی بیشتر فارغ التحصیل‌های این دانشگاه‌ها به علت عدم کیفیت اموزشی و کاربردی نبودن آنها، آمادگی کافی برای حضور در بازار کار را ندارند و شاید مشوق شخصی هر دانشجویی در زمان تحصیل و بعد از آن بتواند راه‌گشای او برای ورود به شغل مورد علاقه‌اش باشد و موفقیتی نصیب وی کند.

در پایان، همانطوری که در بالا بیان شد کشور ترکیه در جهت ارتقاء سطح آموزشی و کاربردی بودن رشته‌های تحصیلی در بازار کار تلاش زیادی می‌کند و از موقعیت آموزشی کشورهای پیشرفته علمی چون اروپا و امریکا، الگو می‌گیرد و این کار رمز موفقیت علمی، صنعتی و اقتصادی ترکیه است. در این مقاله بهترین رشته‌های تحصیلی در ترکیه را برایتان نام برده و شرح دادیم تا بتوانید برای تحصیل خود در آنجا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

نظر خودرا از طریق فرم زیر ارسال کنید

اخبار مشابه

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با

آیا مهاجرت به ترکیه فکر خوبی است؟

بر این باوریم که مهاجرت به ترکیه برای هر کسی می تواند یک ایده خوب و مناسب باشد.

24 آذر 1399

بلیط پرواز تهران استانبول ماهان بخریم یا قشم ایر؟

با توجه به اهمیت بسیار زیاد مسیرهای پروازی خارجی، بسیاری از شرکت های هواپیمایی داخلی در آنها پرواز ارائه می دهند.

21 دی 1399

هزینه‌های زندگی در استانبول چگونه است؟ - هزینه زندگی استانبول

هزینه‌های زندگی در استانبول چگونه است؟ ترکیه از آن دسته از کشورهایی است که افراد زیادی خواهان زندگی در آنجا هستند.

15 بهمن 1399

مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول

5 اسفند 1399