فرم ورود به پنل
ثبت نام
رمز عبور را فراموش کرده ام ؟

هزینه تحصیل در روسیه

9 بهمن 1402

توضیحات بیشتر

هزینه تحصیل در روسیه

چکیده : متادیسکریپشن: بررسی هزینه‌های تحصیل در روسیه: اطلاعاتی جامع درباره هزینه‌های تحصیلی، زندگی و اقامت برای دانشجویان بین‌المللی.

هزینه تحصیل در روسیه

یکی از مهمترین نکاتی که قبل از مهاجرت باید مورد توجه قرار دهیم، هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور مقصد مورد نظرمان است. هزینه تحصیل متعادل و هزینه زندگی کمتر نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، روسیه را به یکی از مقاصد جذاب برای دانشجویان ایرانی تبدیل کرده است. هزینه تحصیل در روسیه به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ دانشگاه و شهریه مربوط به هر دانشگاه، رشته تحصیلی و همچنین شهر مورد نظر برای سکونت از عواملی هستند که تعیین‌کننده این هزینه‌ها هستند. بنابراین اگر به مهاجرت تحصیلی به روسیه علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

هزینه تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف تحصیلی

طبیعتاً تحصیل در هر مقطع تحصیلی هزینه‌های خاص خود را به همراه دارد. هزینه تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف نیز از این قاعده مستثنی نیست. این هزینه متاثر از فاکتورهای مختلفی مثل برنامه‌های درسی خاص، مدت زمان دوره تحصیلی، نوع بورسیه‌ای که دانشجویان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند و موسسه یا دانشگاهی که آموزش در آن برگزار می شود، است. به طو کلی هزینه تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف تحصیلی از قرار زیر است:

 • برنامه‌های کارشناسی: هزینه تحصیل برای کارشناسی معمولاً از حدود 2000 تا 8000 دلار آمریکا در سال شروع می‌شود. با توجه به این که طول مقطع تحصیلی کارشناسی 4 سال است، می‌توان هزینه کل تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه را 8000 تا 32000 دلار تخمین زد.

 • کارشناسی ارشد: هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌تواند بین 3000 تا 10000 دلار آمریکا در سال باشد. طول دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در اکثر رشته‌ها حدود 2 تا 3 سال است.

 • دکترا: دوره‌های دکترا معمولاً هزینه‌های بیشتری دارند و می‌توانند به 4500 تا 11000 دلار آمریکا در سال برسند. طول دوره دکترا در روسیه به طور معمول 5 سال است.

اکثر دانشگاه‌های روسیه، شرایط تحصیل به زبان روسی و انگلیسی را برای دانشجویان بین‌المللی خود فراهم می‌کنند. برای دوره‌های تحصیل به زبان روسی در دانشگاه‌های دولتی، شهریه سالیانه می‌تواند از حدود 100 هزار روبل (حدود 1400 دلا آمریکا)، برای رشته‌هایی مانند علوم انسانی تا 250 هزار روبل(حدود 3500 دلار آمریکا) و برای رشته‌های پزشکی و مهندسی می‌تواند بیشتر از این نیز باشد هزینه تحصیل به زبان انگلیسی کمی بیشتر از هزینه‌های ذکر شده است.

توجه داشته باشید که این ارقام تقریبی هستند و ممکن است بر اساس امکانات منحصر به فرد هر دانشگاه، تخصص مربوطه، امکانات و سایر شرایطی که در بالا ذکر شد، متفاوت باشند. علاوه بر هزینه‌های شهریه دانشگاه، باید هزینه‌هایی نظیر اجاره بها، خورک و پوشاک، کتاب و مواد آموزشی، بیمه و خدمات درمانی را نیز در نظر داشته باشید.

برای اطلاعات دقیق‌تر از جزئیات هزینه‌های ذکر شده، بهتر است با دانشگاه مورد نظر خود تماس بگیرید یا از طریق وب‌سایت‌های رسمی دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزش عالی مرتبط با این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید. تیم تخصصی امیدار ویزا با همه‌ی دانشگاه‌های روسیه در ارتباط هستند و در جریان جزئیات صفر تا صد این هزینه‌ها هستند. با مشاوران امیدار ویزا در تماس باشید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی روسیه

همان طور که انتظار می‌رود، هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان بین‌المللی معمولاً کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است. برخی رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی شامل یارانه‌ای می‌شود که دولت روسیه به دانشجویان اختصاص می‌دهد. لازم به ذکر است که این یارانه به آن گروه از دانشجویان تعلق می‌گیرد که از طریق رویه‌های خاص موفق به دریافت پذیرش شده‌اند که ممکن است نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی باشد.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

برای دانشجویان بین‌المللی، هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی مطابق با ارقامی‌ست که بالاتر به تفکیک مقطع تحصیلی ذکر کردیم. اما در مورد دانشگاه‌های خصوصی، هزینه‌ها معمولاً به طور قابل توجهی بالاتر هستند، به گونه‌ای که بعضاً می‌تواند به بیش از 20 هزار دلار آمریکا در سال برسد.

هزینه های جانبی در روسیه

تا به این جا شهریه‌های مقاطع تحصیلی مختلف را به تفکیک نوع دانشگاه‌ها بررسی کردیم. اما این همه‌ هزینه‌هایی که باید در نظر داشته باشید، نیست. علاوه بر شهریه، هزینه‌های زندگی هم بخش مهمی از هزینه‌های کل دوره تحصیل را تشکیل می‌دهند. هزینه مسکن، بسته به این که تصمیم دارید در خوابگاه دانشجویی یا در آپارتمان خصوصی زندگی کنید، می‌تواند بین 5000 تا 15000 روبل در ماه (تقریباً 70 تا 210 دلار آمریکا) یا حتی بیشتر باشد.

هزینه‌های حمل و نقل، خوراک، پوشاک، کتاب و لوازم تحریر و مواد آموزشی، دیگر هزینه‌هایی هستند که باید مورد توجه قرار دهید. اگر بخواهیم برآوردی کلی از هزینه زندگی در روسیه داشته باشیم، می‌توان گفت ماهیانه حدود 15000 تا 30000 روبل(تقریباً 210 تا 420 دلار آمریکا) می‌تواند باشد. البته مبالغ ذکر شده به سبک زندگی و شهری که در آن سکونت خواهید داشت، بستگی دارد.

بررسی عوامل موثر بر هزینه تحصیل در روسیه

عوامل مختلفی می‌توانند بر هزینه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان بین‌المللی تأثیر بگذارند که شامل همه‌ مواردی هستند که تا به اینجای مقاله برایتان ذکر کردیم. بنابراین عوامل موثر در هزینه تحصیل در روسیه عبارتند از:

 • نوع دانشگاه(دولتی یا خصوصی): از آنجا که بخشی از بودجه دانشگاه‌های دولتی توسط دولت تأمین می‌شود، معمولاً هزینه‌های کمتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی دارند.

 • مقطع تحصیلی: طبیعتاً هر چه مقطع تحصیلی بالاتر می‌رود، هزینه‌های تحصیل نیز بیشتر می‌شود. به طوری که هزینه‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری معمولاً بیشتر از مقطع کارشناسی است.

 • رشته تحصیلی: برخی رشته‌ها، به خصوص رشته‌های تخصصی مانند پزشکی، دندانپزشکی و مهندسی، ممکن است شهریه بالاتری داشته باشند. همچنین رشته‌هایی که درس‌های پروژه محور و واحدهای عملی بیشتری دارند، هزینه بیشتری نیز به دنبال خواهند داشت.

 • موقعیت جغرافیایی: همان طور که می‌دانید هزینه‌های زندگی در مناطق مختلف یک کشور یکسان نیست. در روسیه نیز هزینه زندگی در شهرهای بزرگ مانند مسکو و سن پترزبورگ بالاتر است. این تفاوت در هزینه‌ها ممکن است در شهریه دانشگاه‌ها نیز بازتاب داشته باشد.

 • برنامه‌های بین‌المللی و زبان دوره: تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه ممکن است هزینه بیشتری نسبت به دوره‌هایی که به زبان روسی ارائه می‌شوند داشته باشند.

 • امکانات و خدمات دانشگاهی: آزمایشگاه‌های پیشرفته، کتابخانه‌ها، مراکز ورزشی و مراکز خدمات درمانی، مواردی هستند که باعث افزایش هزینه‌های یک دانشگاه می‌شوند.

 • وضعیت مالی و بورسیه‌ها: اگر از آن دسته از دانشجویانی که واجد شرایط دریافت بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی می‌شوند باشید، هزینه کمتری برای تحصیل خواهید پرداخت.

 • هزینه‌های زندگی: هزینه مسکن، خوراک، پوشاک، حمل و نقل، بیمه دانشجویی و دیگر هزینه‌های جاری زندگی می‌توانند تاثیر زیادی بر هزینه‌های کلی تحصیل درر روسیه داشته باشند.

 • سیاست‌های دانشگاهی و دولتی: اقدامات و تغییرات سیاستی دولت روسیه و دانشگاه‌ها، مانند تغییرات در نظام مالیاتی یا تعرفه‌های دانشجویی، همچنین می‌توانند بر هزینه‌های تحصیل تاثیر بگذارند.

 • نرخ ارز: تغییرات نرخ ارز می‌تواند هزینه تحصیل و زندگی را برای دانشجویان بین‌المللی که پول خود را به روبل تبدیل می‌کنند، تاثیر بگذارد.

هزینه تحصیل در روسیه در مقایسه با سایر کشورها

یکی از مزیت‌های روسیه این است که در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، به خصوص اروپای غربی، آمریکای شمالی و استرالیا، معمولاً هزینه تحصیل پایین‌تری دارد.

در اینجا مقایسه‌ای کلی بین روسیه و سایر کشورها ارائه شده است:

 • آمریکا و کانادا: در نظر داشته باشید که شهریه‌ها در آمریکا و کانادا به خصوص در دانشگاه‌های خصوصی بسیار زیاد است و حدوداً از 20,000 تا بیش از 50,000 دلار در سال متغیر بوده و هزینه زندگی نیز بالا است.

 • انگلستان: انگلستان شهریه بالایی دارد. تحصیل در انگلیس می‌تواند از 10,000 تا 30,000 پوند در سال برای دانشجویان بین‌المللی هزینه در بر داشته باشد. هزینه زندگی هم براساس شهرها متفاوت است.

 • استرالیا: شهریه‌ای که از 20,000 تا 40,000 دلار استرالیا در سال می‌تواند متغیر باشد، به علاوه هزینه‌های زندگی نسبتاً بالا باعث شده که تحصیل در استرالیا نیز پرهزینه باشد.

 • کشورهای اسکاندیناوی و آلمان: برخی کشورهای اروپایی نظیر نروژ و فنلاند و همچنین آلمان برای دانشجویان اتحادیه اروپا شهریه بسیار پایین یا بورسیه‌های تحصیلی‌ای که تقریباً دانشجو را از پرداخت شهریه معاف می‌کند، ارائه می‌دهند. دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا، ملزم به پرداخت شهریه هستند اما این مبلغ معمولاً کمتر از دیگر کشورهای غربی است.

 • فرانسه و ایتالیا: این دو کشور شهریه نسبتاً پایینی دارند، مخصوصاً برای دوره‌های تحصیلی که به زبان بومی ارائه می‌شوند. هزینه تحصیل حتی برای دانشجویان بین‌المللی نیز در حدود چند هزار یورو در سال است.

تحصیل در رشته پزشکی در روسیه

به طور کلی، روسیه در مقایسه با کشورهای نامبرده شده، هزینه‌های کمتری برای شهریه دریافت می‌کند و میانگین هزینه زندگی نیز پایین‌تر است، مخصوصاً در شهرهایی که خارج از مسکو و سن‌پترزبورگ هستند.

در نهایت، پیش از اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه‌های روسیه و برنامه‌ریزی برای تحصیل در این کشور، پیشنهاد می‌شود حتماً به صورت دقیق و منطقی همه موارد مالی را محاسبه کنید. توجه داشته باشید که قیمت‌ها می‌توانند تغییر کنند. بنابراین بهتر است در مسیر مهاجرت خود یک تیم حرفه‌ای و باتجربه را پشتیبان خودکنید. امیدار ویزا در کنار شماست تا با خیال راحت بتوانید به سمت اهدافتان قدم بردارید.

نظر خودرا از طریق فرم زیر ارسال کنید

اخبار مشابه

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با

بهترین ایرلاین برای سفر به آمریکا

با راه‌اندازی خطوط هوایی مسافربری برای جابه‌جایی افراد عادی ازجمله گردشگران، از کشوری به کشور دیگر، استفاده از هواپیما در لیست روش‌های موردعلاقه سفر برای توریست‌ها قرار گرفت

27 آبان 1399

راهکار جالب کشور های دیگر برای جذب توریست

هر سال حدود یک میلیارد و 235 میلیون نفر در سراسر جهان به کشور های دیگر سفر می کنند که 88.9 میلیون نفر آن ها به فرانسه می روند. رمز موفقیت فرانسه چیست؟ ایران با انجام چه ترفندی در زمینه ی گردشگری موفق می شود

13 آذر 1399

خشم خود را حین رانندگی با رعایت این پنج نکته مهار کنید

درصد زیادی از مرگ‌ومیر سالیانه در کشور ما به تصادفات جاده‌ای مربوط می‌شود.

24 دی 1399

معنی اصطلاحات رایج هتلی

درست گفته‌اند؛ بسیار سفر باید تا پخته شود خامی.

5 مهر 1402