فرم ورود به پنل
ثبت نام
رمز عبور را فراموش کرده ام ؟

مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت برای افراد زیر 18 سال

27 تیر 1402

توضیحات بیشتر

مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت برای افراد زیر 18 سال

امروزه افراد زیادی برای به‌دست آوردن فرصت‌های شغلی و تحصیلی بهتر به‌دنبال مهاجرت به کشورهای دیگر هستند. هر کشور برای خروج مردم از مرزهای خود، شرایطی را برای دریافت گذرنامه دارد که باید افراد مطابق آن عمل کنند. یکی از موضوعات مهم که اغلب سوالات زیادی در مورد مهاجرت آنان وجود دارد، قوانین و شرایط خروج از کشور برای افراد زیر ۱۸ سال بوده که دارای شرایط خاصی است.

جهت خروج از کشور، چه به‌قصد سفر یا مهاجرت افراد باید حتما برای دریافت پاسپورت اقدام کنند. اینکه آیا پاسپورت افراد زیر 18 سال و قوانین مربوط به دریافت آن تفاوتی با سایر افراد دارد یا خیر، موضوعی است که قصد داریم تا در این مطلب آن را شرح دهیم و شرایط دریافت پاسپورت برای افراد زیر 18 سال را کاملا برای شما روشن کنیم. شما می‌توانید هم اکنون برای خرید بلیط هواپیما تهران استانبول در سایت علی بابا اقدام کنید. 

شرایط دریافت پاسپورت برای افراد زیر 18 سال

مراحل و شرایط گرفتن پاسپورت برای پسران و دختران زیر 18 سال، کمی متفاوت است. پسران زیر 18 سال لازم است برای خروج از کشور حتما رضایت محضری پدر را داشته باشند. البته ابتدا نیاز به دریافت ویزا از کشور مقصد بوده و هر کشور دارای شرایط خاص خود است. درباره خانم‌های زیر 18 سال، اگر مجرد هستند نیاز به رضایت محضری و اگر قیم و متاهل هستند، نیاز به رضایت محضری همسر دارند. متاسفانه شرایط خروج در کشور ما برای خانم‌ها مقداری مشکل‌تر و سخت‌تر است.

افراد 6 سال به بالا نیز برای دریافت پاسپورت و خروج از ایران و خرید هواپیما تهران استانبول باید گواهی اشتغال به تحصیل و دفترچه بیمه ارائه دهند و همچنین مراجعه آن‌ها دفتر پلیس +10 الزامی است. کودکان زیر 6 سال، فقط به یک قطعه عکس و همراه بودن نیاز دارند. از افراد بالای 15 سال نیز برای دریافت پاسپورت، شناسنامه عکس‌دار درخواست می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت پاسپورت افراد زیر 18 سال

افراد زیر 18 سال برای دریافت پاسپورت، مدارک زیر را به یکی از مراکز پلیس +10 ارائه دهند:

 • اصل شناسنامه و کارت ملی و یا تاییدیه ثبت احوال برای کلیه متقاضیان دریافت پاسپورت
 • اصل آخرین پاسپورت در صورت داشتن
 • اجازه محضری پدر و یا قیم برای افراد زیر 18 سال
 • دفترچه بیمه و یا گواهی اشتغال به تحصیل برای افراد زیر 15 سال
 • اجازه کتبی از یگان ویژه برای بازنشستگان نظامی که 5 سال تمام از بازنشستگی آ‌ن‌ها نگذشته
 • اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان برای بازنشستگان نظامی که 5 سال تمام از بازنشستگی آ‌ن‌ها نگذشته
 • نامه موافقت حفاظت یگان مربوطه برای کارمندان نظامی
 • ارائه مدرک نحوه ورود برای متولیدن خارج از کشور
 • ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت صرفا هوشمند
 • نامه اشتغال به تحصیل برای آقایان دانشجو یا دانش‌آموز
 • اجازه کتبی و محضری از همسر خود برای بانوان متاهل
 • اصل طلاق‌ نامه برای بانوان مطلقه
 • همراه داشتن یک قطعه عکس بیومتریک مخصوص گذرنامه

خروج افراد زیر 18 سال بدون اجازه والدین

طبق قوانین کشور، خرید بلیط هواپیما تهران استانبول و خروج افراد زیر 18 سال بدون اجازه والدین امکان‌پذیر نیست. حتی اجازه یکی از والدین کافی نبوده و نیاز لازم و ضروری به اجازه هر دو است. بنابراین افراد زیر 18 سال حتما نیاز به رضایت پدر و مادر در صورتی که در قید حیات بوده و حضانت فرزند را بر عهده داشته باشند دارند. در صورتی که پدر و مادر طلاق گرفته باشند نیز این اجازه لازم است. اگر مادر فرزند دختر پس از طلاق ازدواج مجدد کرده باشد نیز نیاز است تا دادگاه شرایط دریافت اجازه خروج از کشور را بررسی کند و همه چیز به نظر و دستور دادگاه بستگی دارد.

خروج افراد زیر 18 سال با اجازه دادگاه

معمولا بیشتر برای خروج دختران زیر 18 سال به دادگاه مراجعه می‌شود. در‌صورتی‌که دختری بدون اجازه پدر قصد خروج از کشور را داشته باشد، این کار تنها با اجازه دادگاه ممکن است. در این زمان دادگاه وارد عمل شده و با بررسی شرایط و جوانب، تصمیم می‌گیرد. در غیر این صورت، طبق قانون کشور هیچ دختری تحت هیچ شرایطی اجازه خروج از کشور را ندارد.

 

آیا فرد زیر 18 سال می‌تواند بدون اجازه یکی از والدین از کشور خارج شود؟

قطعا خیر. طبق قوانین کشور، هر کدام از والدین که حضانت فرزند را برعهده دارند، حتی با دریافت اجازه از دادگاه هم قادر به آن نخواهند بود تا بدون اجازه طرف دیگر، فرزند را از کشور خارج کنند.

اگر حضانت فرزند زیر ۱۸ سال با مادر باشد، رضایت پدر قطعا نیاز است. اگر حضانت فرزند با پدر باشد، پدر اجازه دریافت گذرنامه را دارد اما مادر می‌تواند با ثبت درخواست خود در اداره گذرنامه، از خروج فرزندش جلوگیری کند.

اگر پدر و مادر طلاق گرفته باشند هم شرایط به همین شکل است و اگر مادر دختر، پس از طلاق به طور مجدد ازدواج کرده باشد نیز مشابه قبل باید اجازه خروج از کشور توسط دادگاه بررسی شود و دادگاه این تصمیم را بگیرد.

 

سخن نهایی

در کشور ما قوانین خروج از کشور و دریافت گذرنامه برای آقایان و خانم‌ها در سنین مختلف یکسان نبوده و متفاوت است. خصوصا متاسفانه برای خانم‌ها شرایط و قوانین خاص دیگری نیز اعمال می‌شود. مراحل دریافت پاسپورت نیز دشوار و سخت نبوده و کمتر از 2 ساعت زمان جهت دریافت، تعویض و یا تمدید پاسپورت نیاز است.

درصورتی‌که قصد سفر به ترکیه را دارید می‌توانید هم اکنون برای خرید بلیط هواپیما تهران استانبول در سایت علی بابا اقدام کنید و یک سفر خاطره‌انگیز را برای خود رقم بزنید.

 

نظر خودرا از طریق فرم زیر ارسال کنید

اخبار مشابه

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با

بهترین ایرلاین برای سفر به آمریکا

با راه‌اندازی خطوط هوایی مسافربری برای جابه‌جایی افراد عادی ازجمله گردشگران، از کشوری به کشور دیگر، استفاده از هواپیما در لیست روش‌های موردعلاقه سفر برای توریست‌ها قرار گرفت

27 آبان 1399

راهکار جالب کشور های دیگر برای جذب توریست

هر سال حدود یک میلیارد و 235 میلیون نفر در سراسر جهان به کشور های دیگر سفر می کنند که 88.9 میلیون نفر آن ها به فرانسه می روند. رمز موفقیت فرانسه چیست؟ ایران با انجام چه ترفندی در زمینه ی گردشگری موفق می شود

13 آذر 1399

خشم خود را حین رانندگی با رعایت این پنج نکته مهار کنید

درصد زیادی از مرگ‌ومیر سالیانه در کشور ما به تصادفات جاده‌ای مربوط می‌شود.

24 دی 1399

معنی اصطلاحات رایج هتلی

درست گفته‌اند؛ بسیار سفر باید تا پخته شود خامی.

5 مهر 1402